Zrobiłeś przelew na nieprawidłowe konto? Sprawdź co zrobić aby odzyskać .

Zrobiłeś przelew na złe konto? Sprawdź co zrobić. Odzyskanie pieniędzy przelanych na złe konto będzie skłonniejsze. W dniu 27 kwietnia 2018 r. Prezydent RP podpisał nowelizację ustawy o o usługach finansowych, której zagadnieniem jest urządzenie klientom odzyskania pieniędzy. Jak odzyskać pieniądze wg oryginalnych przepisów?

Zrobiłeś przelew na złe konto? Sprawdź co zrobić.

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o usługach finansowych. Dzięki zmianie znikną problemy z odzyskaniem pieniędzy, które klient omyłkowo przelał na złe konto. Projekt zaistniał w wyniku współpracy Prezydenta RP i Rzecznika Finansowego, z poparciem pozostałych członków Zespołu Analiz Systemowych.

Zobacz także:

Co sprawić jeśli bank odrzucił reklamację?
– Nowe przepisy przyjęte zostały w Urzędzie jednomyślnie, co daje o tym, że to myśl ponad podziałami i niezwykle potrzebna społeczeństwu – mówił Prezydent Andrzej Duda, w trakcie uroczystości podpisania ustawy w dniu 27 kwietnia 2018 r.

W Sejmie za przyjęciem ustawy głosowało 436 posłów, w Senacie za przyjęciem ustawy głosowali wszyscy Senatorowie – 79, nikt nie był przeciw i nikt nie wstrzymał się od głosu. Nowe ustawy zaczną funkcjonować w ciągu 3 miesięcy po prac ustawy w Serwisie Ustaw.

Zrobiłeś przelew na złe konto? Sprawdź co zrobić.
Zrobiłeś przelew na złe konto? Sprawdź co zrobić.

Pomyłka może zdarzyć się każdemu
– Z wniosków do nas wpływających wynikało, że omyłkowy przelew na złe konto, był źródłem wielkich problemów. W skrajnych przypadkach klienci tracili w ten rada pieniądze, gdyż nie było procesu zmuszającego odbiorcę do obrotu środków. Dzięki tej nowości w większości przypadków kupimy je choćby w czasu paru dni – mówi Aleksandra Wiktorow, Rzecznik Finansowy.

W realizacji pomyłka we określeniu numeru konta może przydarzyć się każdemu. Do Rzecznika skarżyły się osoby, które wpisały cały numer konta innego klientowi (o co szczególnie łatwo przy masowych przelewach produkowanych przez przedsiębiorców), pomyliły się przy wpisywaniu numeru konta lub nawet wykonały przelew na konto podane np. w środkach informacyjnych. Do tej chwile, nie było złotej i ciągłej procedury odzyskiwania takich zabiegów. Dodatkowo tajemnica bankowa nie pozwalała ujawniać danych kliencie, co uniemożliwiało złożenie pozwu w sądzie.

Jak odzyskać pieniądze?

Po kolejach klient, który zorientuje się, że omyłkowo wykonał przelew na niskie konto będzie informował swój bank lub SKOK o tym fakcie. Obecny będzie miał 3 dni na poinformowanie kliencie o braku i konwencjach braku zwrotu sposobów w ciągu 30 dni.

– Zwrot materiałów będzie wprowadzany na specjalny rachunek techniczny, co zapewnia pełną anonimowość odbiorcy omyłkowego przelewu. Po otrzymaniu środków, dostawca w ciągu 1 dnia roboczego będzie przyciągał je na konto klienta. Jeżeli w umowę zaangażowanych było dwóch dostawców termin wydłuży się do paru dni roboczych – wyjaśnia Bartosz Wyżykowski, radca prawny w przedsiębiorstwie Rzecznika Finansowego.

Jeśli odbiorca omyłkowego przelewu nie zwróci pieniędzy dobrowolnie w ciągu 30 dni, bank lub Skok będzie przymuszony do przekazania płatnikowi danych odbiorcy.

– Pozwoli to skuteczne dochodzenie prawa na odległości sądowej. Podstawę prawną stanowić będą przepisy o bezpodstawnym wzbogaceniu. Sąd oceni zaś, czy chcenie płatnika jest pozytywne – mówi Bartosz Wyżykowski.

W realizacji znaczy to, że odbiorca omyłkowego przelewu, który nie zwróci omyłkowo otrzymanych kwot będzie przymuszony do tego wyrokiem sądu i poniesie i koszty powiązane z biegiem.

Rola Zespołu Analiz Systemowych
Powodem do zrobienia proponowanych zmian były przedmioty proponowane przez klientów do Rzecznika Finansowego. Stały one przez Rzecznika zasygnalizowane w ramach prac Zespołu Analiz Systemowych. Zespół został wykreowany przez Szefa Kancelarii Prezydenta RP w sensu formułowania propozycji zmian obowiązujących regulacji prawnych w oparciu o sprawy obywateli, jakie były tematem rozpoznania przez Biuro Interwencyjnej Pomocy Prawnej Kancelarii Prezydenta RP lub wezwanych do wymiany w ramach Zespołu: Rzecznika Finansowego, Rzecznika Praw Dziecka, Rzecznika Praw Cywilnych oraz Rzecznika Praw Pacjenta.

Artykuł powstał dzięki serwisowi pożyczki na zasiłki

0 0 votes
Obsługa klient
0 0 votes
Szybkość
0 0 votes
Procedura
0 0 votes
Koszty
0 0 votes
Dostępna kwota
0 0 votes
przyznawalność
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments