Węgry wychodzą z UE, a Trump przegrywa wybory. Znany bank wydał 10 szokujących prognoz

Duński Saxo Bank jak co roku stracił swoich 10 szokujących prognoz na najkrótszy rok. Tym całkowicie eksperci instytucji przewidują m.in., że Węgry wyjdą z Grupie Europejskiej, Donald Trump przegra wspólnie z Republikanami wybory prezydenckie w USA, a Rosja bycie się… wygranym w roli zielonej i czarnej energii.

Węgry wychodzą z UE, a Trump przegrywa wybory. Znany bank wydał 10 szokujących prognoz

 

Szokujące prognozy Saxo Banku to zdarzenia, które mogłyby wstrząsnąć światem
Bank co roku ostrzega przed chwila prawdopodobnymi, ale niedocenianymi zdarzeniami
2020 r. według Saxo będzie stał pod znakiem „gruntownej zmiany status quo”
Tradycją obecnie są „szokujące prognozy” specjalistów z Saxo Banku – duńskiego banku inwestycyjnego. Jak wskazują autorzy raportu, jest wtedy „układ mało prawdopodobnych, a często niedocenianych zdarzeń, których materializacja mogłaby wstrząsnąć rynkami finansowymi”.

Saxo podkreśla przy tym, że nie są wtedy jego oficjalne prognozy rynkowe – prawdopodobieństwo ich działania wynosi 1 proc. Zarazem bank przypomina, że pytania o najwyższym nacisku – szokujące dla świata – więc ostatnie nieco spodziewane. Jak wyjaśnił Steen Jakobsen, główny ekonomista Saxo:

Uważamy, że w 2020 roku niemal pod każdym względem tematem kluczowym będzie podstawowa zmiana status quo. Rok bieżący chyba być niczym wielkie wahadło, wydobywające się w toku przeciwieństw dotyczących polityki w miejscu ogólnym, polityki ekonomicznej i finansowej, a dodatkowo – co równie ważne – ochrony środowiska. W tekście szeroko rozumianej polityki nazywało to szybką porażkę populizmu, zastąpionego zamiłowaniem do „zdrowia” zamiast do podziału społeczeństwa. W nawiązaniu do robienia polityki potrafiło więc znaczyć, że banki centralne zejdą na dalszy plan, a może nawet kilka znormalizują stopy procentowe, podczas gdy rządy przejmą ich skórę w zasięgu wydatków połączonych z infrastrukturą i formą klimatyczną.

Oto 10 najbardziej szokujących prognoz Saxo Banku na 2020 r.:

1. Rosja głównym wygranym w roli zielonej i czarnej siły
W 2020 r. OPEC i Rosja, wyczuwając spowolnienie produkcji ropy z łupków w Stanach Połączonych w kontaktu z brakiem zwrotu z lokacie w niniejszym sektorze, wezmą z racji i zapowiedzą istotne dodatkowe cięcia produkcji ropy w prostych krajach. Zbiegnie się więc w porządku z pozostałą rundą IPO Aramco, zapewniając pożądany poziom wyceny przez inwestorów spoza Arabii Saudyjskiej. Będzie wtedy zaczęciem dla rynku, a walka o pokrycie krótkich funkcji i szukanie funduszy hedgingowych do pokrycia niezabezpieczonej ekspozycji na większe wartości spowodują, że cena ropy Brent powróci do gustu 90 dolarów za baryłkę. W Rosji okaże się to popularnym zwycięstwem nie właśnie dla Rosnieftu, ale i dla finansów publicznych, w których próg rentowności budżetu na 2019 r. umieszczałem się na cenie ropy Urals 49 dol. za baryłkę. Akcje Rosnieftu, największej rosyjskiej spółki naftowej, wzrosną o 50 proc.

Dodatkowo w 2020 r. sektor ekologicznej – zielonej – energii ucierpi na efekt za długiego szumu medialnego i niskich zwrotów z lokacie. Chociaż w liczbę kolejnych słów w zasięgu polityki klimatycznej podejmowanych przez kraje rozwinięte polityka długoterminowa skupi się na samochodach elektrycznych i rozwiązaniach minimalizujących emisję zanieczyszczeń w samochodach. Rosja odniesie korzyści na obydwu frontach: po pierwsze jako najpopularniejszy na świecie dostawca wykorzystywanego w pojazdach palladu, oraz w 2019 r. odnotowującego same z najlepszych wyników na zbytach surowców. W 2020 r., gdy demokraci przejmą Biały Dom a wraz z Indiami zaostrzą normy emisji, nastąpi dalszy rozwój cen tego metalu.

Po drugie, Rosja skorzysta na odstąpieniu od kobaltu i zwiększeniu wykorzystywania niklu na zbytu akumulatorów pojazdów elektrycznych. W 2020 r. popyt na nikiel gwałtownie wzrośnie. Rządy krajów rozwiniętych zapewnią dopłaty do sprzedaży pojazdów elektrycznych, a najwięksi niemieccy producenci samochodów zaczną w wszyscy rozwijać produkcję, aby zapewnić długoterminowe dostawy akumulatorów. Podczas gdy Indonezja zdecydowała się na przeszkoda eksportu rudy niklu od stycznia 2020 r., aby wesprzeć krajowe huty, rosyjski koncern MMC Norilsk Nickel nabierze wiatru w żagle w rezultatu zwiększonego popytu i wyższych stawek i podobnie jak w przypadku Rosnieftu ceny jego części wzrosną o 50 proc.

2. Nieoczekiwana stagflacja będzie polecać wartość kosztem wzrostu
Pisany na giełdzie fundusz iShares MSCCI World Value Factor pozostawi FANGS (Facebook, Amazon, Netflix, Google) dobrze w końcu, generując wyniki lepsze o 25 proc. Świat zatoczy pełny krąg od czasu zakończenia organizmu z Bretton Woods, kiedy odszedł od dolara opartego na złocie do organizmu czysto fiducjarnego dolara, w ramach jakiego nie właśnie w Stanach Zjednoczonych, a oraz na całkowitym świecie wprowadzono na plac biliony USD w istocie kredytów. Każdy cykl kredytowy wymaga coraz mniejszych stóp procentowych i coraz popularniejszych bodźców, aby zapobiec całkowitej blokadzie gospodarki Stanów Zjednoczonych i światowego systemu finansowego.

Z opieki na fakt, iż stopy procentowe odnalazłyśmy się w niskich rejonach skali, a braki w Stanach Połączonych są ważne i wciąż rosną, nadchodząca recesja zmusi Fed do rozszerzenia bilansu w forma przekraczający wszelkie wyobrażenia, aby sfinansować nowe, szeroko zakrojone wydatki fiskalne Trumpa mające wzmocnić infrastrukturę w szansie na jego reelekcję. Wydarzy się jednak coś ciekawego: płace i wartości zaczną gwałtownie być w liczbę, jak napędy będą przychodzić do gospodarki, jak na ironię z powodu niewystarczających programów i wykwalifikowanej siły roboczej w wyniku wcześniejszego braku inwestycji. Rosnąca inflacja i rentowności podwyższą z zmian koszt kapitału, eliminując z rynku spółki-zombie, ponieważ słabsi dłużnicy będą walczyć o finansowanie. W ujęciu ogólnym nastąpi znaczna dewaluacja USD, ponieważ rynek uzna, że Fed będzie tylko przyspieszać ekspansję bilansu, utrzymując jednocześnie bardzo niską stopę referencyjną.

3. Zwrot polityki i podwyżki stóp EBC
Europejskie banki odwrócą kierunek swojej polityki, jak w 2020 r. indeks EuroStoxx wzrośnie o 30 proc. Pomimo niedawnego wprowadzenia systemu planu na pokłady (tiering), który przydałby się do minimalizacji negatywnych konsekwencji ujemnych stóp procentowych, banki nadal będą zmagać się z dużym kryzysem. Będą musiały się zmierzyć z trudnym otoczeniem finansowym i fizycznym, wyróżniającym się strukturalnie bardzo niskimi stopami procentowymi, zaostrzeniem regulacji w ramach pakietu Bazylea IV – co także dużo obniży stopę zwrotu z kapitału innego banków – oraz konkurencją ze perspektywy przedsiębiorstw z sektora fintech.

Sprawy przyjmą bezprecedensowy obrót natomiast na startu stycznia 2020 r. nowa prezes EBC Christine Lagarde – wcześniej przedstawiająca się za ujemnymi stopami procentowymi – dokona wolty i oświadczy, że polityka pieniężna przekroczyła przewidziane granice. Prezes podkreśli, że utrzymywanie ujemnych stóp depozytowych przez większy moment może znacznie zaszkodzić kondycji europejskiego sektora bankowego. Aby zmusić rządy państw strefy euro, w szczególności Niemiec, do rozpoczęcia żyć i zastosowania polityki fiskalnej do pobudzenia gospodarki, 23 stycznia 2020 r. EBC odwróci swoją politykę finansową i zwiększy stopy procentowe. Po pierwszej podwyżce w złym czasie nastąpi kolejna, która szybko doprowadzi stopę referencyjną do niczego, a do celu roku nawet kilka ponad.

4. Rynek energii się nie zazieleni
Relacja pisanego na giełdzie funduszu energii z paliw kopalnych VDE do funduszu energii odnawialnej ICLN wzrośnie z 7 do 12. Przemysł naftowy i gazowy wyszedł z kryzysu gospodarczego po 2009 r., odzyskując około 131 proc. strat odnotowanych po 2008 r. do minimum w czerwcu 2014 r., kiedy to Chiny wyciągnęły światową gospodarkę z tradycyjnej recesji kredytowej. Od tego okresu na sektor ten wpływały negatywnie dwie znaczące role. Pierwszą spośród nich był rozwój produkcji gazu z łupków w Stanach Zjednoczonych i duże wzrosty w globalizacji łańcuchów dostaw gazu ziemnego za pośrednictwem LNG. Wtedy miała miejsce istna amerykańska rewolucja w kierunku produkcji ropy z łupków, w sukcesu której Stany Zjednoczone broniły się największym producentem ropy naftowej i ciekłych przetworów naftowych na świecie.

Drugą grupą był będący kapitał delikatny i powszechny będący za walką ze kolejami klimatycznymi, powodujący znaczny wzrost popytu na siłę odnawialną. W efekcie niższych wartości i unikania przez inwestorów sektora „czarnej” energii wycena akcji firm z dziedziny paliw kopalnych wykazała dyskonto w wysokości 23 proc. względem przedsiębiorstw z sektora czystej energii. W 2020 r. nastąpi zmiana prognoz inwestycyjnych, ponieważ OPEC coraz dłużej ograniczać będzie znalezienie, produkcja nierentownych amerykańskich koncernów łupkowych zahamuje, a zbyt w Azji ponownie wzrośnie. Przemysł naftowy i gazowy w 2020 r. nieoczekiwanie okaże się wygrany – natomiast będzie wtedy razem sygnał alarmowi dla sektora czystej energii.

5. RPA padnie ofiarą długu ESKOM
Kurs USD/ZAR wzrośnie z 15 do 20 po tym, jak świat odetnie RPA linie kredytowe. Bardzo krótką reklamą była zapowiedź rządu Republiki Południowej Afryki pod efekt ostatniego roku, że w kontaktu z dalszymi próbami ratowania zmagającej się z punktami spółki energetycznej ESKOM i życia dostaw ruchu w całym świecie przyszłoroczny budżet wzrośnie do najwyższego poziomu od ponad dekady (6,5 proc. PKB), co liczy zdecydowane pogorszenie po tym, jak rodzaj zdołał ustabilizować finanse na niemal stałym poziomie -4 proc. PKB w toku tych kilku lat. Co gorsza, Bank Światowy szacuje, że zadłużenie zagraniczne RPA wzrosło w tym okresie ponad dwukrotnie, osiągając poziom ponad 50 proc. PKB. Fiasko ESKOM że być tę kroplą, która przeleje czarę dla wierzycieli: potrafią oni stracić chęć dalszego finansowania kraju, który od kilkudziesięciu lat nie jest w kształcie dostosować swoich finansów ani zarządzania. W 2020 r. RPA pociągnie za sobą też również inne gospodarki wschodzące o małej wiarygodności, przy czym wyniki gospodarek wschodzących będą najbardziej zróżnicowane od lat. RPA szuka w toku bankructwa.

Zobacz też: W 2020 r. będzie drożej. Ceny prądu wpadną we pełnych

6. Donald Trump zapowie podatek „America First”, aby obniżyć deficyt handlowy
Opodatkowanie wszystkich przychodów generowanych za granicą zakłóci dostawy i da wzrost inflacji. Rentowność amerykańskich dziesięcioletnich obligacji skarbowych zabezpieczonych przed inflacją w 2020 r. wyniesie 6 proc. dzięki wzrostowi zainteresowania inwestorów w liczbę wzrostu wskaźnika CPI. 2020 r. zacznie się relatywną stabilizacją polityki handlowej po tym, jak administracja Trumpa i Chiny dołączą do porozumienia w kwestii co najmniej tymczasowego zawieszenia broni w tekście taryf celnych, polityki walutowej i kupna produktów rolnych.

Jednak już na startu 2020 r. gospodarka amerykańska zacznie się dusić: deficyty w handlu z Chinami nie ulegną znacznej poprawie, a tymczasem nie będzie dodatkowy realistyczny wzrost zakupów produktów rolnych przez Chiny. Ze powodu na poszukiwania opinii publicznej prognozujące spektakularną porażkę w wyborach prezydenckich w 2020 r. Trump zacznie wykazywać nerwowość, oraz jego rada w ramach tej deski ratunku spróbuje nowego podejścia, aby odzyskać opiekę nad protekcjonistyczną narracją: podatek „America First”. W konstrukcjach tej myśli amerykański podatek dobry od osób prawnych zostanie całkowicie zrekonstruowany tak, aby sprzyjać pracy w Stanach Zjednoczonych razem z deklarowanymi zasadami „etycznego i aktywnego handlu”.

System ten zniesie wszelkie dotychczasowe taryfy, nakładając zamiast tego zryczałtowany podatek od cen dodanej w wysokości 25 proc. na pełne przychody brutto na zbytu amerykańskim tworzone z pracy zagranicznej. Uczyni to silne protesty ze perspektywy partnerów handlowych, bowiem będą to w sztuce stare taryfy w nowym wydaniu, jednak administracja odpowie, że firmy zagraniczne mogą przekazać swoją produkcję do Twórz Połączonych w charakterze uniknięcia podatku.

7. W Szwecji zapanuje moment
W Szwecji nastąpi szeroko zakrojona i praktyczna zmiana stanowiska w liczbę działań na sprawę lepszej integracji imigrantów i przeciążonych usług socjalnych, idąc do wdrożenia istotnego bodźca finansowego i pewnego umocnienia SEK. Jak często tworzyło więc znaczenie w przypadku szwedzkiej polityki, podobnie jak na startu lat 90., kiedy to Szwedzi posunęli się za daleko w progresywnym opodatkowaniu, idąc do załamania gospodarki, obecnie spowodowali, że poprawność polityczna w nawiązaniu do imigracji przybyła do tematu, w którym społeczeństwo stawało się politycznie niepoprawne.

Rząd ignoruje trudną plus wciąż będącą grupę ludzi, którzy kwestionują tę politykę, tym tymże wybierając ich z pełnej debaty. Mimo iż demokracja parlamentarna powinna zapewniać głos w debacie wszystkim grupom istotnej role, główne partie polityczne podjęły nietypową wspólną decyzję o zignorowaniu przeciwników imigracji, których liczba przekroczyła już 25 proc. ogółu szwedzkich wyborców. Zarówno uzasadnienie polityków, jak i ich wole były znakomite: otwartość i równość dla każdych oraz zabezpieczenie szwedzkiego otwartego modelu gospodarczego.

Jednak każde zbyt dużo posunięte życie może przytłaczać, a każde rodzaje muszą być modyfikowalne w przypadku zmiany okoliczności, by mogły znacznie funkcjonować. Pozostałe kraje skandynawskie będą występować o „warunkach prowadzących w Szwecji” jako o zagrożeniu, oraz nie jako o modelu najlepszych praktyk. Szwecja znajdzie się w recesji, a ze powodu na nasz status małej, otwartej gospodarki, będzie niezwykle podatna na globalne spowolnienie. To doświadczenie kryzysu, zarówno społecznego, jak i ekonomicznego, zapewni mandat do zmian.

8. Demokraci wygrają wybory w 2020 r. dzięki głosom kobiet i milenialsów
Wybory w Stanach Połączonych w 2020 r. zapewnią demokratom opiekę nad Białym Budynkiem i obiema izbami Kongresu. Akcje dużych spółek z sektora opieki zdrowotnej i branży farmaceutycznej spadną o 50 proc. Sondaże na 2020 r. nie wyglądają obiecująco dla Trumpa, podobnie jak elektorat. Marginalny wyborca Trumpa w 2016 i 2020 r. jest pierwotny i biały, czyli przylega do szkoły demograficznej, która przechodzi w kategoriach względnych, ponieważ najliczebniejszym pokoleniem Amerykanów są obecnie milenialsi, a to roli w wieku 20-40 lat, które są dużo dużo liberalne.

Milenialsi, a nawet najstarsi przedstawiciele „pokolenia Z” w Stanach Zjednoczonych, w coraz szybszym stopniu motywowani są niesprawiedliwością i nierównością napędzaną przez manipulowanie rynkiem aktywów przez bank centralny, a dodatkowo obawami przed zmianami klimatycznymi, w tekście których prezydent Trump duzi funkcję piorunochronu buntu jako kobieta zaprzeczająca zmianom klimatycznym. Wyborcy lewicowi przyznają się wyłącznie niechęcią do Trumpa, czemu wyraz dają zarówno kobiety z bogatszych przedmieść, jak i milenialsi. Demokraci zdobędą zatem przewagę ponad 20 mln głosów, zwiększą opiekę nad Izbą Reprezentantów, a nawet do jednego poziomu przejmą władzę w Senacie. Powszechna opieka zdrowotna i negocjacje w myśli cen leków znacznie ograniczą rentowność całego sektora.

9. Węgry idą z UE
Węgry od czasu podejścia do UE w 2004 r. odnosiły duże sukcesy gospodarcze. Jednak piętnastoletnie małżeństwo płaci się funkcjonowań w tarapatach po tym, jak UE wszczęła procedurę przewidzianą w art. 7, otwierając się na nakładane przez Węgry – oraz w naturze premiera Orbána – coraz surowsze ograniczenia dotyczące wolnych mediów, sędziów, pracowników naukowych, mniejszości i grup wpływających na sytuację praw człowieka. Władze Węgier odpowiadają, że kraj ten po prostu się zabezpiecza, chroniąc naszą sztukę przed masową imigracją.

To niemożliwe do jedzenia status quo, a obie części będą korzystały trudności z trafieniem do porozumienia w 2020 r., kiedy procedura założona w art. 7 będzie powoli procedowana w zespole UE. Premier Orbán otwarcie mówi wręcz, że Węgry są związane „braterstwem krwi” z renegatem – Turcją, w przeciwieństwie do reszty Europy, co liczy dużą zmianę retoryki, która zbiega się w porządku z transferami z UE, ale zaniknie w toku najbliższych dwóch lat. Węgierska waluta, forint (HUF) wyda na cen, a koszt w parze EUR/HUF wyniesie 375, ponieważ rynki będą się obawiały wycofania lub odwrócenia przepływów kapitałowych, gdy przedsiębiorstwa z UE będą ponownie dochodzić swoje inwestycje na Węgrzech.

10. Azja uruchomi nową walutę rezerwową, aby uwolnić się od dolara
Azjatycka, wspierana przez Azjatycki Bank Inwestycji Infrastrukturalnych cyfrowa waluta rezerwowa obniży indeks dolara amerykańskiego o 20 proc. i da spadek cen dolara o 30 proc. w układzie do złota. Aby stawić czoła powiększającej się rywalizacji handlowej i chęciom związanym z rosnącymi zagrożeniami ze perspektywy Bądź Połączonych w nawiązaniu do dolara amerykańskiego i władz nad finansami światowymi, Azjatycki Bank Inwestycji Infrastrukturalnych otworzy nowe aktywo rezerwowe, azjatyckie prawo ciągnienia, czyli ADR, przy czym 1 ADR odpowiadać będzie 2 dolarom amerykańskim, co sprawi z ADR największą firmę finansową na świecie. Końcem tego postępowania jest dedolaryzacja handlu regionalnego.

Polskie gospodarki zawrą wielostronne porozumienie w istocie prowadzenia całego handlu w niniejszym kraju tylko w ADR, przy czym najważniejsi eksporterzy ropy naftowej – Rosja i kraje OPEC – chętnie podpiszą taką kartę ze powodu na żyjące uzależnienie od rynku azjatyckiego. Redenominacja dużej ilości światowego handlu i odizolowanie jej od dolara amerykańskiego spowoduje, że Stany Związane będą odnotowywać coraz mniejszy napływ leków na kupowanie swojego podwójnego deficytu. W toku zaledwie kilku miesięcy USD wyda na cen 20 proc. w układzie do ADR i 30 proc. w układzie do złota, przez co cena złota spot w 2020 r. znacznie przekroczy 2 000 dol. za uncję.

 

Zobacz również pożyczki na 500 plus

0 0 votes
Obsługa klient
0 0 votes
Szybkość
0 0 votes
Procedura
0 0 votes
Koszty
0 0 votes
Dostępna kwota
0 0 votes
przyznawalność
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments