Rozpoczęcie działalności gospodarczej

Zanim rozpoczniemy zakładanie działalności gospodarczej musimy podjąć odpowiednie decyzje wiążące się z takimi działaniami jak znalezienie pomysłu na naszą firmę, zweryfikowanie własnych możliwości, ustalenie jak będzie wyglądać firma (logo, lokalizacja, forma działalności prawnej, wybór opodatkowania, czy opłaca się wybrać zwolnienie z VAT).

Ważne jest także utworzenie biznesplanu, jak i kwestia skąd zdobyć pieniądze na firmę. Przybliżmy każdą z wymienionych pozycji. Pomysł na firmę to jedno z najważniejszych zagadnień, dobrze jest jeśli pomysł mamy w głowie od lat, co jednak jeśli go nie ma? Należy go poszukać. Aby to zrobić trzeba odrzucić wszelkie rutynowe zachowania bądź skorzystać z metod stosowanych z powodzeniem od lat. Może być to powielanie pomysłów- sprawdzamy czego w miejscu, gdzie chcemy prowadzić działalność jeszcze brakuje – może to będzie usługa, może specjalistyczny sklep? Innym ciekawym sposobem jest analiza posiadanych umiejętności i talentów (nie tylko tych potwierdzonych certyfikatem czy dyplomem).

Możemy także rozpatrzyć tą tematykę od analizy posiadanych zasobów (przykładowo posiadamy własny lokal, samochód). Dzięki temu możemy już ukierunkować nasz wybór- mam lokal więc mogę robić A, B i C, mam samochód dostawczy więc mogę świadczyć usługi kurierskie. Warto także do tematyki prowadzenia działalności gospodarczej podejść z innej perspektywy, często wiele wnoszącej do naszego widzenia całego przedsięwzięcia. Mianowicie, mowa tu technice zwanej burzą mózgów.

Kiedy już wykorzystamy te dostępne analizy i techniki pomyślmy czy naprawdę chcemy to robić. Prowadzenie własnej firmy to wielkie wyzwanie, musimy być pewni, że dana, wybrana przez nas forma działalności gospodarczej będzie nas interesować nie tylko obecnie ale i za 5, 10, 15 lat; możemy wziąć tu pod uwagę i inne kwestie takie jak czy nasz stan zdrowia pozwoli nam działać w danej branży, czy jesteśmy gotowi do rezygnacji z dużej części czasu poświęcanego dotychczas na życie prywatne. Mając na uwadze powyższe kolejnym krokiem jest sprawdzenie swoich możliwości (jakie mamy możliwości, zainteresowania, ile naprawdę czasu możemy poświęcić na prowadzenie naszej działalności).

Nie bez znaczenia jest także sytuacja finansowa, policzenie wstępnych kosztów potrzebnych do rozpoczęcia prowadzenia działalności gospodarczej. Do tego celu możemy skorzystać z przykładowych kalkulatorów. Oczywiście tu pojawia się kwestia biznesplanu- stąd jest on ważny i niezastąpiony podczas zakładania firmy. Biznesplan jest narzędziem, któremu warto poświęcić wiele czasu, pomoże nam on realistycznie ocenić nasze założenia. Warto także skorzystać z pomocy specjalisty. Ważne jest aby tworzenie biznesplanu zawsze poprzedzone było wykrystalizowanym już pomysłem na naszą działalność gospodarczą. Innym, zagadnieniem równie istotnym, o ile nie najistotniejszym jest to skąd wziąć środki na prowadzenie firmy. Dobrze przygotowany biznesplan pomoże nam dookreślić jakiej wysokości są to sumy. Często największe nakłady pieniężne ponosimy na samym początku. Każdy wybrany sposób finansowania posiada wady i zalety, które należy sobie wypisać i ocenić przed podjęciem ostatecznej decyzji. Mamy tu do wyboru szeroki wachlarz środków od własnych po dotacje, programy i kredyty.

Możemy także wprowadzić do naszej działalności gospodarczej wspólnika, bądź zastanowić się nad pożyczką z funduszu pożyczkowego bądź z PUP. Ostateczną decyzję zawsze jednak powinniśmy podejmować w oparciu o racjonalne wskaźniki, przeanalizowanie naszych zasobów, umiejętności, tego na ile wystarczą nam własne środki. Podczas zakładania własnej działalności gospodarczej pamiętajmy, by zgromadzić także środki potrzebne na utrzymanie firmy przez pierwsze 6 miesięcy. Godnym polecenia jest także skorzystanie oferty profesjonalnych doradców, bądź skorzystanie z dostępnych kursów. Mimo to, aby prowadzić firmę przede wszystkim najważniejsza jest chęć i motywacja do pracy. Powodzenia.

0 0 votes
Obsługa klient
0 0 votes
Szybkość
0 0 votes
Procedura
0 0 votes
Koszty
0 0 votes
Dostępna kwota
0 0 votes
przyznawalność
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments