Przyłbica spawalnicza – jak wybrać maskę do spawania?

Spawanie to niełatwa czynność, która wymaga nie tylko specjalistycznych umiejętności, ale jednocześnie odpowiedniego zabezpieczenia. Jednym z podstawowych atrybutów ochrony osobistej spawacza, powinna być profesjonalna przyłbica spawalnicza. Jej zadaniem nie jest wyłącznie ochrona twarzy przed iskrami czy gorącymi odpryskami metalu, ale również przed groźnym ultrafioletowym i rentgenowskim promieniowaniem.

Dostępne dzisiaj na rynku specjalne maski spawalnicze, są bardzo efektowne, dostępne w wielu wzorach i kolorystyce, przypominające wyglądem futurystyczne kaski rodem z „Gwiezdnych Wojen”. Ich podstawową funkcją jest jednak zapewnienie pełnego bezpieczeństwa dla całej głowy fachowca (oczy, skóra twarzy i włosy), a czasem i dróg oddechowych, czemu służy szeroki pakiet specjalistycznych funkcji oraz parametrów, w jakie wyposażone są profesjonalne przyłbice do spawania.

Maska do spawania najważniejszym elementem ubioru spawacza

Maska spawalnicza chroni twarz przed poparzeniem, a także wrażliwe oczy, ponieważ szereg zagrożeń towarzyszących spawaniu, może doprowadzić nawet do utraty wzroku. Należy również pamiętać, że wytwarzający się podczas spawania łuk elektryczny, emituje szkodliwe promienie rentegowskie i UV – przed czym właściwie dobrana przyłbica także ochrania. Brak maski, oprócz poparzenia, może pozostawić na cerze blizny i nieestetyczne wżery na skórze, a także spowodować uszkodzenie włosów. Pod żadnym pozorem nie należy więc rozpoczynać spawania bez przyłbicy ochronnej.

Różne rodzaje przyłbic spawalniczych

Przyłbice można podzielić na pasywne oraz automatyczne. Pierwszy rodzaj to najprostsza konstrukcja i nieskomplikowana technologia, ale i ograniczone funkcje ochronne. Posiadają one szklany prześwit na oczy o stałym stopniu przyciemnienia, dlatego żeby sprawdzać postępy i jakość spawania, trzeba co pewien czas podnosić przyłbicę, co bywa deprymujące oraz męczące i może zdekoncentrować spawacza.

Z kolei przyłbice spawalnicze automatyczne to droższe modele osłon, które wyposażone są w specjalny ciekłokrystaliczny filtr z błyskawiczną autoregulacją poziomu przyciemnienia na każdym etapie procesu spawania. Takie modele z pewnością docenią zawodowi i bardziej doświadczeni spawacze, dla których precyzja i komfort pracy w tak trudnym środowisku są najistotniejsze. Bardziej rozbudowane modele, w zależności od potrzeb i specyfiki pracy, mogą posiadać również dodatkowe funkcje, mianowicie:

  • GRIND – funkcja pozwalająca na ustawienie filtra bez opcji przyciemniania, co jest praktyczne, np. w czasie szlifowania elementu, kiedy pulsujące światło może uruchamiać niepotrzebnie sensory odpowiedzialne za zaciemnianie,
  • DELAY TIME – dzięki tej opcji można indywidualnie określić z jakim opóźnieniem filtr AFD ma z powrotem powracać do stanu „jasnego”, żeby zminimalizować ryzyko i dyskomfort oślepienia,
  • SENSITIVITY – ustala kąt detekcji uruchamiającej samozaciemnienie; chodzi o to, żeby sensory reagowały jedynie na obszar spawania, a nie np. jakieś boczne przebłyski świetlne.

Inne kryteria właściwego doboru przyłbic do spawania

Ważnym aspektem w przypadku odpowiedniego wyboru przyłbicy, jest pole widzenia, które ma też bezpośredni związek z wielkością kasety filtra. Podstawowym jednak wyróżnikiem specjalistycznych masek do spawania jest poziom zaciemnienia, który zależy od konkretnej metody i parametrów prądu. Warto też wziąć pod uwagę, że dobór stopnia przyciemnienia uwarunkowany jest również stanem wzroku osoby, która zajmuje się spawaniem.

Do spawania metodami MMA oraz MIG, producenci zalecają stosowanie przyłbic nieco prostszych – z dwoma czujnikami, regulacją czasu, a także poziomu zaciemniania, natomiast przy spawaniu metodą TIG, proponuje się modele masek z czterema sensorami. Na rynku można spotkać również przyłbice z nawiewem powietrza, jaka dobrze sprawdza się w pomieszczeniach słabiej wentylowanych czy też o dużym zapyleniu. Taki rodzaj maski do spawania chroni dodatkowo od niepożądanych powikłań zdrowotnych dróg oddechowych fachowca, ograniczając ryzyko astmy, pylicy czy nawet raka płuc.

Poradę o przyłbicach do spawania dostarczył serwis Tooles.pl – sklep z profesjonalnymi narzędziami.

0 0 votes
Obsługa klient
0 0 votes
Szybkość
0 0 votes
Procedura
0 0 votes
Koszty
0 0 votes
Dostępna kwota
0 0 votes
przyznawalność
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments