Oszczędzanie nie jest takie ciężkie, jak nam się z pozoru wydaje.

Może czas się zainteresować tą tematyką i zacząć oszczędzać, aby móc spełniać swoje marzenia? Oszczędzać mogą tylko bogaci. Czy ty tak myślisz? Jeśli odpowiedziałeś na to pytanie pozytywnie, to czas na to, abyś zmienił swoje myślenie. Przeczytaj ten artykuł i dowiedz się, że tak naprawdę, każdy może oszczędzać i to na wiele sposobów.

Kto z nas nie chciałby zobaczyć na swoim koncie nieco większej sumki pieniędzy, niż tylko ta, która wpływa raz na miesiąc i do tego bardzo szybko się rozchodzi? Jest na to sposób, jednak trzeba nieco dać od siebie i po prostu postarać się, żeby te pieniądze miały powód, aby na tym koncie pozostać. Nie jest to takie trudne, ale ta droga do najprostszych też nie należy. Jednak wystarczy tylko nieco dowiedzieć się o oszczędzaniu i o tym, jak do tego podejść.

Czy warto oszczędzać?

Z jednej strony oszczędzanie nie ma sensu, ponieważ będziemy musieli nieco ograniczyć nasze wydatki i będziemy musieli bardzo obciąć swój budżet na nasze zachcianki, jednak z drugiej, po jakimś czasie, na naszym koncie zaczną się pojawiać naprawdę spore sumki, które zachęcą nas, do dalszych oszczędności, a my nauczymy się obcinać nasze wydatki.

Tak naprawdę, to problemy z oszczędzaniem nie wzięły się od nas samych, tylko od tego, w jakim społeczeństwie żyjemy. Nie chodzi tu o żadne biedne społeczeństwo, czy jakieś gorsze, lecz po prostu spore społeczeństwo, którego naczelną cechą jest konsumpcjonizm. Nie ma więc czym się martwić, wystarczy tylko nieco zadbać o swój charakter i zachowanie i szybkie zmiany, które nastąpią, pomogą nam w rozpoczęciu naszej przygody z oszczędzaniem.

Jeśli mamy jakieś marzenia, to już mamy pierwszy powód, dla którego warto oszczędzać. Każdy z nas chciałby w życiu coś osiągnąć. Jedni myślą o marzeniach wyłącznie na płaszczyźnie pracy, inni na płaszczyźnie finansowej, a jeszcze inni na przykładowo społecznej. Tak naprawdę, jeśli tylko mamy jakieś większe marzenie, to niemal za każdym razem, wiąże się ono z jakimiś wydatkami. Raz mogą być one większe, a innym razem mniejsze, jednak zawsze się jakieś znajdą. W takim wypadku nie możemy pozwolić na to, by budżet ograniczał nasze marzenia i po prostu musimy znaleźć sposób, który pozwoli nam na odłożenie potrzebnej kwoty. Na początku będzie to jakaś mała kwota i pewnie małe marzenie, jednak z miesiąca na miesiąc będzie się to zmieniało. Będziemy osiągali coraz więcej i będzie nas też stać na coraz więcej, a nasze marzenia będą się rozrastały. Jednak jeśli sami sobie na to pozwolimy, to nie jest przecież nic złego. Po prostu wypełniamy cel naszego życia, sprawiamy, że czujemy się szczęśliwsi i do tego uczymy się skutecznego oszczędzania.

Oszczędzanie powinno wyglądać tak, że na początku przede wszystkim wyznaczamy sobie jakiś cel. Bez tego, to nie ma zbytniego sensu na samym początku, ponieważ będzie bardzo mało efektywne. Musimy wiedzieć, że do czegoś dążymy i musimy tego bardzo chcieć, jeśli tak będzie, to możemy już czuć się pewniej, ponieważ nie będziemy wydawali pieniędzy na głupoty, lecz każdą złotówkę postaramy się jakoś odłożyć. Tym celem może być również wcześniej wspomniane marzenie, może to być nowe auto, dom, pralka, wakacje, czy dosłownie wszystko inne, co sobie tylko wymarzymy. Jeśli oszczędzamy bez celu, to tak naprawdę nie wiemy, po co to robimy i nie potrafimy dostrzec tego realnych efektów. Taki cel warto sobie urzeczywistnić to znaczy sprawić, aby był gdzieś fizycznie widoczny. Może to być zrobione na kartce, może się wyświetlać na monitorze przy komputerze, czy można to zrobić w jakiś inny, kreatywny sposób. Najważniejsze jest po prostu to, aby wbić sobie do głowy, że zbieramy właśnie na to i musimy się tego trzymać. Takie codzienne motywowanie się, nawet za pomocą obrazków, wbrew pozorom może być bardzo skuteczne.

Czy ty możesz oszczędzać?

Jeśli chcesz oszczędzać, to poznaj siebie i dowiedz się, czy ty w ogóle się do tego nadajesz, czy masz odpowiedni charakter, czy jesteś odpowiednim człowiekiem, który potrafi oszczędzać, czy stać cię na to, czy jesteś wystarczająco dorosły i odpowiedz sobie jeszcze na kilka podobnych pytań.

Nie ma to w żaden sposób ciebie zdemotywować i wskazać, że nie nadajesz się do oszczędzania. Ma to po prostu pomóc ci w poznaniu twojego charakteru i pokazaniu, że każdy z nas tak naprawdę nadaje się do oszczędzania, bo myśląc o tym, znajdzie u siebie cechy, które mu w tym pomogą.

Jeśli chodzi o charakter, to niestety osoby, które łatwo ulegają emocjom, łatwo się poddają i chcą łapać się każdej promocji, niezbyt się nadają do odkładania pieniędzy. Każdy impuls, który popłynie w ich stronę, będzie powodem do tego, aby coś kupić. Nieraz będzie to mniejsza kwota, nie raz większa, ale zawsze to będzie jakiś dodatkowy i często niepotrzebny wydatek. Później może oczywiście pojawić się żal, może wypłynąć trochę złości na samego siebie, ale tu nie ma co się o wszystko obwiniać. Oczywiście musimy uświadomić sobie, że wydając pieniądze na wszystko, co nam się nagle spodoba, nie uzbieramy żadnej większej kwoty przez dłuższy czas, ale jeśli dowiemy się, że to ma swoje konsekwencje i naprawdę to poczujemy, to może wreszcie nam się uda i zmienimy swoje podejście. Nauczymy się, że musimy być sumienni i dbać o każdą złotówkę. Nie chodzi tu o to, aby być skąpym, lecz o to, aby móc zapanować nad swoim budżetem. Silna wola, świadomość własnej wartości i inne podobne cechy, to gwarancja sukcesu w oszczędzaniu. Po prostu trzymajmy się swoich postanowień.

Może okazać się, że charakter mamy odpowiedni, wręcz idealny, jednak za to niektórzy powiedzą nam, że coś innego u nas nie pozwoli nam na oszczędzanie lub sami będziemy próbowali sobie to wmówić. Jedną z najczęstszych wymówek jest to, że po prostu nie mamy na to pieniędzy i musimy opłacać bieżące wydatki. Czy tak jest naprawdę? Jest to jedna z największych głupot, jaką mogą powtarzać ludzie. Oczywiście zdarzają się przypadki, gdy ktoś naprawdę nie ma z czego oszczędzać i jest to zrozumiałe, ponieważ może wiązać się z problemami rodzinnymi, zdrowotnymi, czy bardzo złą sytuacją finansową. Jednak jeśli ktoś zarabia nawet najniższą krajową i starcza mu na wszystkie obowiązkowe opłaty i na życie przez cały miesiąc i przychody i wydatki domowe się bilansują, to znaczy, że jest w stanie coś z tym zrobić i może zacząć oszczędzanie. Wystarczy tylko się za siebie wziąć i może znajdzie się gdzieś jakieś niepotrzebne koszty. W ten sposób każdy może odkładać miesięcznie nawet kilkanaście złotych i po kilku miesiącach, a potem latach, uzbiera się z tego już ładna suma. Wiele nastolatków narzeka także, że gdy dochodzi do większych wydatków, to nie ma z czego wydawać i nie ma żadnych oszczędności. Większość nastolatków dostaje kieszonkowe, zamiast więc całe marnotrawić je na niepotrzebne rzeczy, może warto odkładać, chociażby do skarbonki? Może to się naprawdę dobrze sprawdzić.

Kiedy zacząć?

Pytanie to może odnosić się do wieku, zasobów finansowych itd. Tak naprawdę nie ma jednej sprawdzonej reguły. Po prostu trzeba postarać się o to, aby zaczynać jak najwcześniej. Na początku to nie muszą być ogromne kwoty, można to liczyć wręcz w złotówkach, ale najważniejsze jest samo działanie.

Możemy zacząć, mając 14 lat, a możemy, mając 55. Możemy zacząć, zarabiając na etacie kilka tysięcy złotych miesięcznie, a możemy zacząć, mając rentę, albo emeryturę wynoszącą kilkaset złotych. Wszystko zależy od nas i od tego, jak potrafimy sobie poradzić na rynku. Jeśli ktoś naprawdę chciałby już oszczędzać, to nie będzie szukać wymówek, lecz po prostu zacznie.

Ciekawe sposoby na oszczędzanie

Jeśli już rozważyliśmy nieco powyższe myśli, to może czas przekonać się, jakie są skuteczne sposoby oszczędzania? Może ich być cała masa i możemy po prostu wybrać coś najlepszego dla siebie. Wręcz powinno tak być, że spośród całej masy różnych sposobów przetestujemy, chociaż kilka z nich i po prostu wybierzemy te, które najlepiej do nas pasują.

Może to wydawać się nieco dziwne, bo bardziej kojarzy się z zarabianiem, niż oszczędzaniem, ale znajdźmy sobie jakieś dodatkowe źródło dochodu. Może to być jakaś mała inwestycja, zakup kilku akcji, zakup jakiegoś pomieszczenia na wynajem, czy jakaś mała dodatkowa, lecz regularna praca. Po prostu znajdźmy źródło dochodu, z którego ten właśnie dochód będziemy mogli przeznaczyć na oszczędności. Wystarczy stworzyć sobie specjalne konto, gdzie takie pieniądze będziemy umieszczali i będzie to nasze konto oszczędnościowe. Jeśli znajdziemy coś dobrego, to w miarę szybko na naszym koncie zauważymy coraz większe kwoty. Wymaga to nieco pracy i niestety wysiłku, lecz może to być tylko początkowa metoda.

Chodząc na zakupy, zawsze róbmy sobie dokładną listę zakupów i jeśli mamy taką możliwość, to zobaczmy wcześniej w Internecie, czy sklep nie ma jakichś ciekawych promocji aktualnie. Jeśli na takie trafimy, to zastanówmy się, czy ten produkt nam się przyda i wykorzystajmy tę promocję do zaoszczędzenia nawet kilku groszy. Taka lista pozwoli nam na kupienie tylko tego, co jest naprawdę niezbędne i do naszego koszyka z zakupami nie będziemy wrzucali niepotrzebnych rzeczy, które będą tylko naszymi zbędnymi zachciankami i dodatkowym wydatkiem, którego tak naprawdę mogliśmy uniknąć. Na zakupy warto także postarać się o to, aby zabierać wyłącznie gotówkę i najlepiej tylko minimalnie więcej od kwoty, jaką zamierzamy wydać. Należy tak robić, ponieważ pieniądze z karty wydaje nam się o wiele łatwiej niż gotówkę, bo to właśnie gotówkę widzimy i czujemy, jak wydajemy i powoduje to pewne uczucie straty. Natomiast płacąc kartą, nie odczuwamy tego, ile tak naprawdę wypływa pieniędzy z naszego konta i wydaje nam się te pieniądze o wiele łatwiej.

Postarajmy się także o to, aby nie chodzić na zakupy zbyt często. Raz w tygodniu możemy zaopatrzyć się we wszystko, co niezbędne i w tygodniu dokupimy wyłącznie to, co powinno być świeże. W ten sposób ograniczymy ilość okazjonalnych wydatków. Zamiast wychodzić do sklepu kilka razy dziennie i za każdym razem dokupować coś więcej, jakąś naszą zachciankę, to lepiej jest wyjść raz w tygodniu z ustalona listą zakupów i ewentualnie dodać do niej kilka naszych smakołyków. Będzie to o wiele lepsze dla nas i dla naszego budżetu.

Sposoby wymienione powyżej powinny być skuteczne, o ile będziemy się do nich stosować. W Internecie i książkach tematycznych możemy znaleźć tego o wiele więcej, jednak to już wymaga od nas nieco zaangażowania.

Zacznij działać

Teraz już wystarczy, tylko abyś po prostu wziął się za siebie i zaczął działać. Z tygodnia na tydzień zauważysz, że nagle stan twojego konta nieco się zwiększył i będziesz szczęśliwy, że to tak naprawdę działa. Jeśli więc jeszcze się nie zdecydowałeś się na oszczędzanie, to pomyśl, że może to być wspaniała przygoda, która wiele Cię nauczy. Jeśli naprawdę tego chcesz i będziesz się starał, to wszystko pójdzie po Twojej myśli.

0 0 votes
Obsługa klient
0 0 votes
Szybkość
0 0 votes
Procedura
0 0 votes
Koszty
0 0 votes
Dostępna kwota
0 0 votes
przyznawalność
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments