Odstąpienie od umowy zawartej na odległość – kiedy jest możliwe?

Ludzie oczytani doskonale wiedzą o tym, że istnieje wiele rodzajów umów i nie każdą podpisuje się w jakimś realnym miejscu, czyli nie każdą podpisuje się u notariusza. Kluczowe znaczenie ma też i to, że zazwyczaj te najważniejsze z umów podpisuje się osobiście i co równie istotne one mogą mieć też charakter spersonalizowany, bo taka bardzo ważna umowa to warunki, na które to godzi się każda ze stron.

Jednym słowem jeśli jedna ze stron nie dotrzyma warunków, to druga będzie mogła zerwać taką umowę bez większych konsekwencji prawnych. Jeśli zaś chodzi o umowy podpisywane na odległość, to z nimi nie ma aż tak wielu problemów, bo takowe mają znacznie prostszą konstrukcję, czyli są powiązane z ustawami i wieloma zapiskami obecnie panującego prawa. Jednym słowem muszą one spełniać pewne prawne normy i wyjątkowo często takowe spełniają, po to by przypadkiem jakiś prawnik takiej nie podważył.

Prawo

Nie od dziś pewnym jest to, że prawo jest nieco w tyle za pewnymi elektronicznymi nowinkami. Mowa tu konkretnie o tym, że umowy zawierane zdalnie na odległość są o kilka lat przed prawem, a nawet w pewnych aspektach je omijają. Niezwykle istotnym jest też i to, że takich umów zawiera się bardzo wiele i znaczna część z nich dotyczy spraw drobnych. Te sprawy nie są niczym niezwykłym i dlatego też zerwanie umowy dla każdej ze stron jest powiązane z minimalnymi kosztami, choćby z takimi jak trzy typowe obiady w średniej restauracji. Dla wielu osób to niewielki koszt, ale niektórzy dokładnie za tę samą cenę potrafią przetrwać niemal dwa tygodnie. Umowy zawierane na odległość podpisuje się też i tym podpisem elektronicznym, który formalnie jest nie do podrobienia, ale praktycznie może być inaczej. Istotnym jest też i to, że ważniejsze z umów podpisywanych na dystans trzeba dogadać z prawnikiem, bo taki specjalista zna się na umowach biznesowych tego rodzaju, oraz na tych podpisywanych prywatnie. Warto by zerknął na taką umowę przed jej podpisaniem, bo dzięki temu przynajmniej jedna ze stron nie popełni tego wyjątkowo koszmarnego błędu powiązanego z podpisywaniem takiej umowy mogącej odmienić jakąś część życia.

Podejście ludzi

Umowy mają to do siebie, że używa się w nich słownictwa urzędowego, czyli tego pełnego niemal nie używanych synonimów. Słownictwo tego rodzaju dla wielu typowych ludzi jest tym kosmicznym, czyli warto te terminy rozszyfrowywać z prawnikiem lub z notariuszem. Fachowcy tego rodzaju dosłownie co dzień spotykają się z tą terminologią i pomogą prostym ludziom zrozumienie zapisów w tej umowie zawieranej na odległość. Prawnik może też jasno stwierdzić to, że tego typu umowa nie może być zawieraną na odległość. Pouczenie tego rodzaju jest tym niezwykle istotnym, bo bez niego osoba słabo znająca prawo zapewne podpisałaby takową umowę. Rzecz jasna nie oznacza to tego, że takowa nie została by unieważnioną nawet po podpisaniu. Tak mogłoby się stać, bo strona nalegająca na podpisanie takiego dokumentu łamie wtedy prawo.

Sytuacje nie jasne

Pewne umowy podpisane na odległość to rzecz jasna te uznane za podpisane w realnym miejscu, choć jeśli chodzi o detale to dwie strony wiedzą, że były podpisane za pomocą poczty lub firmu kurierskiej. Tych nie jasnych sytuacji dla urzędów jest rzecz jasna sporo i co równie ważne ludzie celowo wprowadzają urzędy w błąd, po to by ważnymi były umowy, które takowymi być nie powinny. Nie mniej jednak takie kombinowanie dotyczy raczej tylko pewnej liczby przypadków, czyli ludzi którzy w jakimś celu kombinują w dość zawiły sposób.

Członkowie rodzin

Uniważnianie umów podpisanych na odległość i tych podpisanych osobiście w zaciszu domu to rzecz jasna bardzo trudna sprawa w przypadku rodzin, bo rodziny to trudne historie i sprawy do których niewielu chce się mieszać. Niektórzy w przypadku tego typu umów i spraw korzystają z prawnika, bo prawnik to taki bodziec zmuszający do moralnego postępowania w sytuacjach rodzinnych. Niektórzy tak to odcztują w sensie psychologicznym i dlatego jeśli sprowadzi się prawnika do podpisywania dowolnego typu umowy w przypadku wewnętrznych spraw rodzinnych, to dodatkowe problemy raczej nie zaistnieją.

Zobacz również Pożyczki ratalne

0 0 votes
Obsługa klient
0 0 votes
Szybkość
0 0 votes
Procedura
0 0 votes
Koszty
0 0 votes
Dostępna kwota
0 0 votes
przyznawalność
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments