Najpierw sądy, a teraz komornicy. PiS szykuje kolejne zmiany dotyczące tej grupy pracowniczej. O co w tym chodzi?

Obecny rząd ostro wziął się za ustawy, chce doprowadzić to tego, aby każdy z nas bał się cokolwiek zrobić lub powiedzieć. Tym razem chodzi o komorników. Nowa ustawa ma na celu zwiększyć kontrolę nad nimi, a przede wszystkim uderzyć w ich portfele. O co zatem chodzi w nowych przepisach?

Jak zachodziły zmiany w sądach, społeczeństwo wychodziło na ulice sprzeciwiać się nowym zmianom. Kolejne zmiany, jakie wprowadza nasz obecny rząd, dotkną komorników, jedyna różnica między sędziami a nimi jest taka, że nikt nie będzie protestował w imieniu komorników.

W środę sejm uchwalił ustawę o komornikach sądowych i kosztach komorniczych, w których zapisy są dla komorników nad wyraz restrykcyjne, a zwłaszcza w sferze finansów, gdyż mogą oni stracić na tym od 13 do 33 procent dochodów.

Według starych przepisów komornicy od długów, które wyegzekwowali mogli doliczać sobie opłatę egzekucyjną w wysokości stosunkowo 2, 5, 8 i 15 procent. Procent opłaty egzekucyjnej zależał w głównej mierze od sposobu egzekucji. Na nowych przepisach stawka wyniesie 10 procent, a towarzyszyć jej będzie kilka innych stawek w wymiarze od 3 do 8 procent.

Obcięciu ulegnie również stawka minimalna jaką pobierali komornicy. Dotychczas wynosiła ona 170 lub 340 zł. Po nowelizacji opłata będzie stała w wysokości 100 zł. Prześwietlanie majątku dłużnika nie będzie opłacalne, a opłaty np. za eksmisje ulegną obniżce. Na dodatek do Skarbu Państwa będą należeć opłaty komornicze, z których komornicy będą otrzymywać prowizje.

Jak alarmuje prezes Krajowej Rady Komorniczej, Rafał Fronczek, nowe przepisy zablokują możliwość pobierania opłaty w 70-90 procent spraw. Zaważy to na zdolności pozyskiwania długów przez organy egzekucyjne.

Ta ustawa ma na celu jeszcze większe poddanie komorników kontroli ministra sprawiedliwości, czy mamy identyczny przypadek jak z sądami. Czy to jest zamach na naszą niezależność?

Ustawa, która funkcjonowała dotychczas została uchwalona dwadzieścia lat temu. Komornicy nie pracują jako urzędnicy przy sądach, lecz prowadzą własną działalność gospodarczą, lecz nadal ich działalność formalnie kontrolują sędziowie. Aby się utrzymać muszą sami zarobić, nie otrzymują od Państwa żadnej pomocy.

Nowa ustawa przejdzie teraz przez obrady senatu. Planowany termin wejścia w życie to 2019 rok.

Większość społeczeństwa ocenia źle pracę komorników. Niestety w Polsce słychać wiele przypadków, kiedy niewinny człowiek został ograbiony przez komornika, a następnie musi walczyć w sądzie o zwrot nienależnie zajętego majątku. Często komornicy czuli się bezkarni. Może nowa ustawa sprawi, że będą rzetelniej i sprawiedliwie wypełniać swoje obowiązki.

0 0 votes
Obsługa klient
0 0 votes
Szybkość
0 0 votes
Procedura
0 0 votes
Koszty
0 0 votes
Dostępna kwota
0 0 votes
przyznawalność
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments