Lombard Szczecin

Czym jest lombard?

Lombard jest to tak zwana instytucja, która udziela różnorodnych pożyczek pod zastaw. Nazwa lombard pochodzi z Włoch, a konkretnie od włoskich bankierów, którzy przez długi okres czasu prowadzili swoją działalność na terenach Europy zachodniej u schyłku epoki średniowiecza. W okresie międzywojennym instytucja ta nazywana była oficjalnie zakładem zastawniczym. Charakterystyczną cechą lombardu jest to, iż oprocentowanie branych przez klienta pożyczek jest często bardzo wysokie w porównaniu do oprocentowania np. kredytów bankowych.

Lombard Szczecin

Na co są udzielane pożyczki w lombardzie?

Pożyczki w lombardzie udzielane są pod zastaw, który mogą stanowić ruchomości czy też papiery wartościowe. Rzecz ruchoma sprzedawana w lombardzie musi stanowić konkretną wartość, aby mogła stać się atrakcyjnym i pewnym zabezpieczeniem. Do przedmiotów tego typu należą najczęściej: złoto, srebro, diamenty (np. w postaci biżuterii), sprzęt RTV/AGD (telewizory, odtwarzacze CD i DVD, pralki, lodówki), antyki (stare meble zabytkowe, zegary, księgi, pieczęcie) oraz obrazy i inne.

Ile wynosi okres spłaty pożyczki?

Pożyczki pod zastaw udzielane są standardowo na okres od siedmiu dni do miesiąca. Przez ten czas pozostawiony w lombardzie przedmiot zostaje odpowiednio zabezpieczony i pozostawiony w przechowalni. Zadaniem właściciela lombardu jest dbanie o to, aby przedmiot po dokonaniu przez dłużnika spłaty pożyczki wrócił do niego w nienaruszonym stanie. Ma on bowiem świadomość, iż każdy zastaw, nawet ten o niskiej wartości pieniężnej, może posiadać dużą wartość sentymentalną, dlatego konieczne jest indywidualne i rzetelne podejście do pożyczkobiorcy oraz przetrzymywanie pozostawionych przez niego przedmiotów w odpowiednich do tego warunkach.

Jak wygląda spisanie umowy?

Udzielenie pożyczki zawsze poprzedza spisanie umowy wiążącej obie strony. Taka umowa zawierać musi odpowiednio: dane klienta, wysokość udzielanej pożyczki, formę oraz przybliżoną wartość zastawu wraz z jego szczegółowym opisem. Sporządzenie umowy odbywa się na podstawie dokumentu tożsamości ze zdjęciem (dowód osobisty, paszport, prawo jazdy). Uwzględniony musi zostać również dokładny termin zwrotu pożyczki przez dłużnika oraz kwota wykupu zastawu. Całość przypieczętowują podpisy obu stron i umowa zostaje oficjalnie zawarta. Klient może w dowolnym momencie wnieść o jej odroczenie

Co się stanie, jeśli pożyczkobiorca nie ureguluje długu?

W sytuacji, w której pożyczkobiorca nie zgłosił się w zawartym w umowie terminie po odbiór swojego przedmiotu, bądź nie skontaktował się z właścicielem lombardu w celu jej odroczenia, zastaw staje się własnością lombardu i ostatecznie zostaje wystawiony na sprzedaż.

Prowizja

Wysokość prowizji pobieranej od każdej udzielonej klientowi pożyczki uzależniona jest od wysokości kwoty tej pożyczki oraz terminu jej spłaty. Każdy dzień ma wpływ na wysokość prowizji. W wyjątkowych przypadkach istnieje jednak możliwość indywidualnej negocjacji oprocentowania. Zazwyczaj minimalna wartość prowizji od pożyczki wynosi 10 zł.

0 0 votes
Obsługa klient
0 0 votes
Szybkość
0 0 votes
Procedura
0 0 votes
Koszty
0 0 votes
Dostępna kwota
0 0 votes
przyznawalność
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments