Kiedy pójść z dzieckiem do dentysty?

Wielu rodziców lekceważy konieczność odbywania regularnych wizyt dentystycznych w przypadku małych dzieci. Niesłusznie, zaniedbania na tym odcinku, mogą sprawić, że dziecko będzie miało poważne problemy już w życiu dorosłym.

Kiedyś iść z dzieckiem do dentysty?

O zęby dziecka powinniśmy zacząć dbać w jak najmłodszym wieku. Jeszcze przed pojawieniem się zębów mlecznych, należy po każdym posiłku przecierać delikatnie dziąsła i tym samym usuwać zbędne treści z wnętrza jamy ustnej. Z pierwszą wizytą u stomatologa nie powinniśmy zwlekać i czekać aż pojawią się problemy, czy ból zęba.

Dziecko u dentysty powinno się pojawić, kiedy ma przynajmniej cztery mleczne zęby. Najpóźniej na wizytę umówić się należy, gdy maluch skończy trzy lata. Pierwsza wizyta nie powinna wiązać się z koniecznością wykonywania żadnych zabiegów. Dziecko musi się oswoić z gabinetem stomatologicznym, poznać dentystę i poczuć się w tym miejscu pewnie i komfortowo.

Ewentualny zabieg może sprawić, że wizyta u dentysty będzie kojarzona z nieprzyjemnościami i bólem. Kolejne próby zaprowadzenia dziecka do stomatologa mogą być tym samym utrudnione, a w skrajnym przypadku, dziecko trwale wyrobi w sobie niechęć do leczenia zębów.

Kiedy już przebrniemy przez swój pierwszy raz u dentysty, to należy zadbać o regularne odbywanie wizyt kontrolnych. Najkorzystniej jest odwiedzić lekarza co cztery lub przynajmniej co sześć miesięcy, nawet jeśli nie obserwujemy żadnych niepokojących objawów, a dziecko nie skarży się na bóle zęba.

Profilaktyka jest najważniejsza

Niekiedy jednak dziecko potrzebować będzie pomocy. Bardzo ważne są też zabiegi profilaktyczne. Zęby mleczne są równie ważne co stałe. Głównie dlatego, że to na nich właśnie budować się będą nasze „dorosłe” zęby i jeśli nie zadbamy o zdrowy rozwój dziecka w tym zakresie, to ich wzrost może być nieprawidłowy.

Najczęstsze zabiegi

  • Fluoryzacja

To forma profilaktycznego zwalczania próchnicy. Regularne stosowanie tego zabiegu pozwala wzmocnić zęby mleczne i zapewnia dodatkową ochronę przed chorobami. Sam zabieg nie jest bolesny i polega na nałożeniu pędzelkiem, odrobiny fluoru na zęby. Jedyną niedogodnością jest to, że dziecko nie może spożywać po zabiegu pokarmów przez dwanaście godzin.

U stomatologa możemy też skorzystać z usługi lakowania. Zabieg ten polega na wypełnianiu bruzd w zębach lakiem. Ta substancja skutecznie chroni same zęby, przed kwasami i bakteriami. Zabieg rozpoczyna się oczyszczeniem i osuszeniem zębów, następnie stomatolog nakłada lak i utrwala go lampą polimeryzacyjną. Podobnie jak w przypadku fluoryzacji, całość jest bezbolesna.

  • Leczenie ubytków

W przypadku pojawienia się ubytków wizyta u stomatologa jest konieczna. Niestety w tym przypadku nie obędzie się bez znieczulenia i zabieg ten może być nieprzyjemny. Podczas zabiegu dentysta oczyszcza ząb z próchnicy i wypełnia go materiałem.

Podczas całej procedury często stosuje się wkładkę z silikonu, która pozwala mieć dziecku przez cały czas zabiegu otwarte usta. Dzięki temu maluch nie męczy się zanadto, a lekarz ma lepszą przestrzeń do pracy.

Artykuł powstał we współpracy z frankowski-maloclinic.pl
0 0 votes
Obsługa klient
0 0 votes
Szybkość
0 0 votes
Procedura
0 0 votes
Koszty
0 0 votes
Dostępna kwota
0 0 votes
przyznawalność
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments