Jakie są najpopularniejsze zabiegi stomatologiczne?

Wiele osób jest niezadowolonych ze swoich zębów. Diastema między jedynkami, przebarwione zęby, duże wypełnienia w ciemnych zębach po leczeniu kanałowym są niejednokrotnie przyczyną kompleksów. Ratunkiem dla takich przypadków jest stomatologia estetyczna.

Czym zajmuje się stomatologia estetyczna?

Ta dziedzina stomatologii zajmuje się poprawianiem wizerunku uśmiechu i zębów. Lekarz dentysta ocenia przyczyny zaburzenia ich estetyki i proponuje adekwatne metody leczenia, tak, by w sposób indywidualny przywrócić pacjentowi promienny uśmiech.

Niezadowolenie z własnego uśmiechu często jest przyczyną zaniżenia pewności siebie oraz problemów z podjęciem i utrzymywaniem kontaktów towarzyskich. Ciągłe zakrywanie ust podczas uśmiechania się powstrzymuje od wychodzenia z domu i odbiera radość życia.

Najczęściej wykonywane zabiegi stomatologii estetycznej

Najczęściej z szerokiego wachlarza dostępnych zabiegów stomatologii estetycznej, wybierane są następujące:

 • wybielanie zębów z użyciem lampy Beyond — krótki zabieg, do 30 minut, przeprowadzany w gabinecie, gwarantujący natychmiastowe i długotrwałe (do 3 lat) rozjaśnienie zębów,
 • wybielanie nakładkowe — pacjent otrzymuje po wcześniejszym pobraniu wycisku i wykonaniu modelu zgryzu, specjalnie dla niego wykonane przezroczyste nakładki, w których umieszcza się żel wybielający. Część zabiegów pacjent wykonuje w domu, a proces ten zajmuje od 2 do 4 tygodni.
 • pojedyncze wybielanie martwych zębów, przebarwionych po leczeniu kanałowym — środek wybielający jest umieszczany w komorze zęba, po uprzednim zabezpieczeniu go tak, by preparat nie wydostał się poza korzeń zęba.
 • licówki — bardzo cienkie nakładki porcelanowe lub kompozytowe, które wykonywane są w pracowni protetycznej. W tym celu lekarz stomatolog delikatnie szlifuje powierzchnię zęba, często nawet bez konieczności stosowania znieczulenia miejscowego. Następnie pobiera on wycisk, na podstawie którego w laboratorium zostanie wykonany cieniutki listek porcelanowy, który po skontrolowaniu koloru, kształtu i wysokości zgryzu, zostanie zacementowany na zębie.
 • piaskowanie zębów — na zęby wyrzucane są pod dużym ciśnieniem drobinki piasku dentystycznego, które usuwają przebarwienia i kamień nazębny.

Przeciwwskazania do wykonywania zabiegów stomatologii estetycznej

Są sytuacje, w których niektóre zabiegu z zakresu tej dziedziny stomatologii nie powinny być wykonywane. Należą tu:

 • okres ciąży i karmienia piersią,
 • alergia bądź nadwrażliwość na składniki preparatów do wybielania,
 • zły stan zdrowia,
 • wiek poniżej 16 lat,
 • niewyleczone ubytki oraz stany zapalne jamy ustnej,
 • nierealistyczne wymagania i oczekiwania pacjenta.

Nie da się zaprzeczyć, że w obecnych czasach wyglądowi zewnętrznemu nadaje się ogromne znaczenie. Twarz, oczy i zęby to są pierwsze części ciała, które skupiają na sobie uwagę nowo poznanej osoby. Zaburzenia zgryzu, wyglądu zębów oraz ich braki mogą być przyczyną niechęci do uśmiechania się, oraz zaburzeń psychicznych. Zdrowe i piękne zęby mogą przyczynić się do wzrostu pewności siebie, częstszych uśmiechów oraz poprawy samopoczucia psychicznego, a to przełoży się na aktywne życie towarzyskie, bez kompleksów.

Artykuł powstał przy współpracy z Hippolit
0 0 votes
Obsługa klient
0 0 votes
Szybkość
0 0 votes
Procedura
0 0 votes
Koszty
0 0 votes
Dostępna kwota
0 0 votes
przyznawalność
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments