Jakie są choroby dermatologiczne i sposoby ich leczenia?

Dermatologia jest dziedziną medycyny zajmującej się badaniem skóry oraz schorzeniami skóry i jej przydatków, takich jak: włosy czy paznokcie. Zajmuje się też zbiorem chorób ogólnoustrojowych uwidacznianych przede wszystkim na skórze. Diagnozuje ich przyczyny a następnie wdraża leczenie. Dermatologia powiązana jest mocno z innymi działami medycyny, np. z kosmetologią czy wenerologią.

Dermatolog – specjalista chorób skóry

Dermatolog zajmuje się badaniem skóry i poszukiwaniem przyczyn występowania nieprawidłowości w wyglądzie skóry. Należy pamiętać, że nie wszystkie negatywne zmiany w funkcjonowaniu skóry są wynikiem jej wadliwej fizjologii, zmiany pojawiają się również w następstwie różnorodnych chorób wewnętrznych: chorób zakaźnych, zmian hormonalnych, alergii czy chorób wenerycznych.

Dziedziny dermatologii

Dermatologia jako dziedzina medycyny dzieli się na dwie podstawowe specjalności:

  • dermatologię kliniczną
  • dermatologię doświadczalną

Dermatologia kliniczna obejmuje diagnozowanie oraz leczenie chorób skórnych, natomiast dermatologia doświadczalna zajmuje się badaniem skóry, jej strukturą i funkcjonowaniem. Ta dziedzina medycyny dzieli się dodatkowo na kolejne specjalizacje, badające skórę pod odmiennym kątem:

  • wenerologię, zajmującą się chorobami przenoszonymi drogą płciową
  • dermatologię dziecięcą, zajmującą się chorobami skóry u dzieci
  • kosmetologię, różniącą się od dermatologii przede wszystkim produktami stosowanymi do leczenia, kosmetologia zajmuje się poprawianiem urody więc produkty do poprawy jej wyglądu nie są lekami lecz nieinwazyjnymi kosmetykami
  • medycynę estetyczną, która wykorzystuje leki a także inwazyjne już zabiegi dermatologiczne, jednak nie w celu leczenia a poprawy urody i zwolnienia procesów starzenia się skóry

Przebieg badania u dermatologa

Wizyta u dermatologa wygląda nieco odmiennie niż u innych lekarzy specjalistów w swojej dziedzinie. W trakcie pierwszej wizyty dermatolog poddaje wskazane miejsca na skórze oględzinom gołym okiem.

Może też użyć do badania dermatoskop, czyli urządzenie zaopatrzone we wbudowaną lampkę powiększającą obszar widzenia, dzięki temu lekarz może dokładnie obejrzeć chore miejsce na skórze. Tym badaniem sprawdza się przede wszystkim znamiona barwnikowe.

Bardzo często już na podstawie tego badania dermatolog stawia diagnozę i przepisuje terapię. Najczęściej polega ona na smarowaniu zmienionych miejsc różnego rodzaju preparatami. Jeżeli dermatolog uzna, że za przyczynę zmian może odpowiadać któraś z bakterii, zleca dokonanie wymazu ze skóry a w przypadku grzybicy zaleca badanie mikrobiologiczne.

W uzasadnionych przypadkach zleca badanie krwi lub oznaczenie poziomu hormonów. Dzieje się tak choćby w przypadkach permanentnego trądziku, gdy dolegliwość ta może mieć przyczyny hormonalne. Jeżeli lekarz uzna, że przyczyną kłopotów ze skórą jest alergia zaleca dokonanie testów alergicznych.

Wybór metody leczenia zależy od postawionej diagnozy. Dermatolog oprócz szeregu rodzaju maści i preparatów może zapisać antybiotyki, szczególnie wtedy, gdy choroba ma podłoże bakteryjne. Może też przepisać leki antywirusowe czy leki miejscowe.

Artykuł powstał przy współpracy z Febumed
0 0 votes
Obsługa klient
0 0 votes
Szybkość
0 0 votes
Procedura
0 0 votes
Koszty
0 0 votes
Dostępna kwota
0 0 votes
przyznawalność
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments