Jakie leki wykorzystuje się do leczenia łuszczycy?

Głównymi objawami łuszczycy są wykwity, czerwone grudki płasko-wyniosłe, srebrzysta łuska, które powodują dyskomfort i są uciążliwą wadą estetyczną, która w niektórych postaciach choroby (na przykład łuszczyca skóry głowy, twarzy, rąk) jest trudna do ukrycia. Z tego powodu istotnym składnikiem terapii łuszczycy są leki stosowane zewnętrznie. Preparaty na łuszczyce dostępne są w postaci: maści, kremów, aerozoli, a także żeli, past i tak dalej.

Preparaty na łuszczyce do terapii zewnętrznej

Wiele leków przeznaczonych do leczenia miejscowego łuszczycy, dostępne są w różnych formach, takich jak maści i kremy. Jako podstawę maści stosuje się substancję tłuszczową, która pozwala preparatowi na łuszczycę pozostać na powierzchni płytki łuszczycowej przez długi czas, wpływając na zmieniony chorobowo naskórek. Podstawą kremu jest emulsja, czyli mieszanina oleju i wody, która ma lżejszą strukturę, dzięki czemu krem jest szybko wchłaniany przez skórę po nałożeniu.

W niektórych postaciach choroby na przykład łuszczycy skóry głowy wygodniej jest stosować aerozole za pomocą specjalnego aplikatora: nie pozostawiają tłustych śladów i nie mają efektu przyklejania się włosów do skóry głowy.

Ponadto aerozole są idealne do stosowania w trudno dostępnych miejscach. Te preparaty na łuszczyce wykorzystywane do zewnętrznej terapii łuszczycy można podzielić na hormonalne i niehormonalne.

Hormonalne preparaty na łuszczyce

Leki z tej grupy są również nazywane glikokortykosteroidami miejscowymi. Ich działanie opiera się na właściwości syntetycznych analogów hormonów wytwarzanych w ludzkim organizmie przez nadnercza, tłumią układ odpornościowy i hamują proces zapalny.

Stosowanie maści lub kremu hormonalnego na blaszki łuszczycowe usuwa swędzenie i inne objawy choroby, dlatego w przypadku ciężkiego zaostrzenia miejscowe glikokortykosteroidy są skuteczne.

Niehormonalne preparaty na łuszczyce

Bezpieczna alternatywa dla miejscowych glikokortykosteroidów to leki niehormonalne.Ta grupa obejmuje preparaty na łuszczyce o innym mechanizmie działania, nie zawierają hormonów w swoim składzie, a zatem są pozbawione skutków ubocznych.

1. Preparaty na bazie pirytionianu cynku

Środki zawierające aktywny cynk są głównym lekarstwem u wielu osób z łuszczycą. Ludzka skóra jest rodzajem składu cynku, a jego niedobór prowadzi do znacznego pogorszenia się naskórka.Ta sytuacja jest obserwowana w łuszczycy, gdy proces odnowy komórek jest patologicznie szybki.

Dlatego leki zawierające cynk są skuteczne w gojeniu się płytek łuszczycowych i pomagają przywrócić funkcje barierowe skóry. Ponadto należy zauważyć, że preparaty na łuszczyce na bazie pirytionianu cynku zmniejszają uwalnianie histaminy, (co zmniejsza swędzenie) i ma działanie przeciwbakteryjne i przeciwzapalne.

2. Olej naftalanowy oraz ichtiol

Są tradycyjnie stosowane w leczeniu różnych zmian skórnych. Mają tendencję do absorbowania i łagodzenia działania, które sprzyja gojeniu się łuszczycowych blaszek i zmniejszają stan zapalny.

Ważne jest, aby pamiętać, że te tradycyjne środki mogą powodować towarzyszącą reakcję alergiczną, a leki na bazie oleju są przeciwwskazane w zaawansowanym stadium łuszczycy, są również przepisywane z ostrożnością w przypadku dużych zmian. Tradycyjne maści mają z reguły dość ostry, nieprzyjemny zapach i mogą pozostawiać ślady na ubraniach.

3. Preparaty na łuszczyce o działaniu nawilżającym

Leki z tej grupy są pomocnicze w leczeniu łuszczycy i pomagają przy suchej skórze, która może być wynikiem choroby, a także efektem innych leków i procedur medycznych. Zamiast specjalnych preparatów nawilżających chorzy często używają zwykłych kremów dla dzieci i naturalnych olejów roślinnych.

4. Preparaty na łuszczyce zawierające w swoim składzie hydroksyantron

Mają tendencję do spowalniania podziału komórek naskórka, tym samym zapobiegają szerzeniu się łuszczycy i zmniejszają aktywność procesu chorobowego. Najczęściej leki z tej serii są produkowane w postaci kredki, ponieważ ważne jest, aby substancja czynna nie spadła na zdrową skórę, ponieważ może to prowadzić do jej uszkodzenia.

5. Ziołowe środki na łuszczycę są wyciągami z roślin leczniczych

Tatarakowe bagno, jeżyny, szary glistnik itp., które są używane jako płyny do przemywania skóry. Substancje aktywne biologicznie zawarte w materiałach roślinnych mają działanie przeciwzapalne i gojące.

6. Keratolityki (np. maść salicylowa)

Mogą być stosowane, jako główne zewnętrzne preparaty na łuszczyce tylko w łagodnych postaciach choroby. Produkty z tej grupy zmiękczają górne warstwy blaszek, przyspieszając ich gojenie. Ważne jest, aby pamiętać, że kwas salicylowy może być wchłaniany przez skórę i gromadzić się w organizmie, więc leki na jego podstawie nie powinny być używane przez długi czas.

Artykuł powstał przy współpracy z Febumed.com.pl
0 0 votes
Obsługa klient
0 0 votes
Szybkość
0 0 votes
Procedura
0 0 votes
Koszty
0 0 votes
Dostępna kwota
0 0 votes
przyznawalność
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments