Jaka jest wartość i rola pieniądza

Czy na pewno wiesz wszystko o pieniądzach? Jakie ma znaczenie dla gospodarki? Poznaj jakie są jego rodzaje. Dowiedz się czym naprawdę jest pieniądz i jaka jest jego przyszłość.

Pieniądz jest ogólnie uznanym towarem służącym jako środek wymiany gospodarczej za określone dobra lub wywiązanie się z zobowiązań. Służy do wymiany towarowej oraz do określenia wysokości dóbr i usług. Jakie funkcje pełnią pieniądze? Warto zaznaczyć kilka istotnych funkcji jakie pełnią pieniądze w systemie gospodarczym a jest to przede wszystkim środek płatniczy, który ułatwia i zastępuje dawne transakcje w systemie barterowym tak zwanym towar za towar. Usprawnia wykonywanie zakupów i zapłaty za inne usługi np. rachunki. Pieniądze odgrywają także rolę wymiary a najlepszym tego przykładem jest wymiana: praca za określoną liczbę pieniędzy.

Następuje wymiana czyli pewnego rodzaju transakcja między pracownikiem a pracodawcą. Jako środek tezauryzacji czyli gromadzenia pieniędzy  mamy możliwość oszczędzania przez odłożenie określonej sumy pieniędzy na tak zwaną czarną godzinę lub cel. Jest to możliwe dzięki jeszcze jednemu czynnikowi jaki jest miernik wartości pieniądza, to właśnie dzięki niemu jesteśmy w stanie określić ceny dóbr i usług. Czy wiesz jakie są rodzaje pieniądza? Obecnie pieniądz bezgotówkowy wybiera gotówkowy. Możemy to łatwo zaobserwować w transakcjach przez Internet lub płatnościach za określone usługi jak np. Internet, telefon, prąd, przedszkole. Transakcje bezgotówkowe są częstym środkiem płatniczym przy większych transakcjach np. przedsiębiorstwa, placówki publiczne ale także przy zleceniach stałych jak powszechnie znane świadczenia rodzinne, wychowawcze czy socjalne wypłacane w tej samej kwocie co miesiąc. Pieniądz gotówkowy dekretowy to popularna forma pieniądza tak zwany banknot czyli papierowy znak pieniężny i monety to znaki pieniężne wykonane z metalu. A co z kartą płatniczą albo popularnym w Wielkiej Brytanii czekiem? Karta płatnicza debetowa, karta kredytowa lub czek nie są transakcją bezgotówkową.

Są to instrumenty oferowane w formie usługi do istniejącego dla posiadacza konta bankowego, na którym zgromadzone są pieniądze tak więc np. płatność kartą debetową czy kredytową jest formą zlecenia, która umożliwia właścicielowi rachunku bankowego do skorzystania ze środków na nim zgromadzonym za pomocą instrumentu jakim może być właśnie karta lub czek. Mimo, że pieniądz gotówkowy staje się mniej popularny niż forma płatności bezgotówkowej istnieją określone usługi, za które wciąż płacimy w gotówce. Taka forma wymiany ma jedną zaletę, zapewnia anonimowość kupującemu na co nie mogą liczyć osoby posługujące się transakcjami bezgotówkowymi. Skąd się wzięły pieniądze? Na myśl przychodzą opowieści babć jak to kiedyś wymieniano zboże na krowę lub tkaniny na owce? Bardzo słusznie ponieważ dawniej wymiana barterowa zastępowała obecny pieniądz. W Polsce środkiem wymiany była sól, którą można było płacić za różnego rodzaju produkty oraz usługi. Z tych czasów pochodzi też dobrze znane określenie  ,,słono za coś płacić’’. Sól, którą wykorzystujemy teraz w kuchni kiedyś była bardzo cennym surowcem wymiany zastępującym obecny pieniądz.

Pierwszymi monetami posługiwali się starożytni Grecy i Rzymianie. Papierowa forma pieniądza pojawiła się za to po raz pierwszy prawie 1600 lat później w Chinach. Za czasów panowania Mieszka I w obiegu była srebrna moneta, która nosiła nazwę denar. Wybijano na niej rysunki krzyży lub świątyń. Jaka jest przyszłość pieniądza? Biorąc pod uwagę stały rozwój przemysłu wielokrotnie zadajemy sobie pytanie jaka jest przyszłość pieniądza. Zastanawiamy się co będzie środkiem transakcyjnym w przyszłości. W chwili obecnej można zauważyć wyparcie środka wymiany handlowej w postaci gotówki na transakcje bezgotówkowe. W chwili obecnej w Japonii popularną formą zapłaty za wykonaną pracę jest Bitcoin. Jest to jeszcze świeża dopiero wchodząca w życie sprawa dlatego mieszkańcy tego kraju mają wolny wybór. Każdy obywatel Japonii może wybrać wypłatę wynagrodzenia w jenach lub nowej walucie, którą jest Bitcoin. Dostępna jest opcja rozłożenia procentowego to znaczy np. 20% w bitcoinie a reszta pensji w jenach. W Polsce jeszcze nie jest dostępna taka forma wymiany ale już dużo słyszy się o tej walucie.

0 0 votes
Obsługa klient
0 0 votes
Szybkość
0 0 votes
Procedura
0 0 votes
Koszty
0 0 votes
Dostępna kwota
0 0 votes
przyznawalność
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments