Jak przeprowadzić rekrutację pracowników do firmy?

Działasz w branży budowlanej? To znaczy, że wiesz w jaki sposób należy zbudować solidny dom. Jesteś mechanikiem samochodowym? W takim razie na pewno potrafisz naprawiać wszelkiego rodzaju samochody osobowe i nie tylko. Jesteś nauczycielem angielskiego? Z całą pewnością sprawdzasz się w przekazywaniu zdolności lingwistycznych innym. Ale czy potrafisz przeprowadzić rekrutację? Najprawdopodobniej wyjdzie ci to tak dobrze, jak nauczycielowi zbudowanie domu lub mechanikowi uczenie języka angielskiego. I nie ma w tym nic złego! Od tego też są specjaliści.

Dobra rekrutacja to sztuka

Każdy właściciel firmy, kiedy zatrudnia nowego pracownika, robi to w takim czy innym procesie rekrutacyjnym. Oczywiście nie zawsze, bo coraz częściej do głosu dochodzą profesjonalne firmy prowadzące rekrutacje, ale cały czas, przynajmniej na poziomie najmniejszych firm, to szef zajmuje się przyjmowaniem nowych pracowników.

Skąd pomysł, że posiada odpowiednie kompetencje, by dobrać właściwą osobę na właściwe miejsce? No właśnie, przyjrzyjmy się tej tematyce nieco bliżej.
W procesie rekrutacji konieczne jest znalezienie odpowiedniej osoby na odpowiednie miejsce. Szef oczywiście posiada pewną wiedzę odnośnie tego, jaka idealna osoba powinna pracować na określonym stanowisku.

Mówiąc prościej, wie kogo potrzebuje, a właściwie wie, jaki efekt końcowy chciałby uzyskać. Problem pojawia się w momencie wyboru osoby, która ma zapewnić ten efekt. Bardzo często jest to dla pracodawcy zadanie nie do przeskoczenia.

Podstawowe błędy w prowadzeniu rekrutacji

Istnieje tak dużo metod prowadzenia rekrutacji, jak wielu jest małych pracodawców. Zazwyczaj trudno jest w ogóle powiedzieć, by prowadzona była jakakolwiek rekrutacja. Pracodawcy tego typu nie przygotowują się do niej w żaden sposób, a wymagania jakie stawiają, najczęściej powstają tylko dlatego, że coś trzeba było w ogłoszeniu o pracę wpisać. Może poza dwoma, trzema kluczowymi elementami.

Takie nieprzygotowane rekrutacje praktycznie zawsze kończą się na sprawdzeniu, czy pracodawca z potencjalnym pracownikiem przynajmniej w najbardziej podstawowym stopniu są w stanie się z sobą dogadać.

Jest to bardzo mylna ścieżka, ponieważ jej typowym skutkiem jest zatrudnienie osoby o zupełnie nieokreślonych kompetencjach, która po prostu bardzo się wysiliła i postanowiła zrobić bardzo dobre wrażenie. Jak będzie wyglądał jej pierwszy dzień w pracy? Bardzo trudno powiedzieć, a w zasadzie nie da się tego stwierdzić.

Jak przeprowadzić skuteczną rekrutację?

Naprawdę warto jest tutaj zdać się na usługę profesjonalistów, którzy są w stanie odpowiednio ocenić pracownika. Dla każdej pracy znaczenie mają bowiem kompetencje twarde i miękkie, a dla każdego z wymienionych we wstępie rodzajów działalności będzie potrzeba zupełnie innych osób. Dobrze wykształcony mechanik, który zamknie się w swoim świecie, to nie problem.

Budowlaniec może być leniwy, jeśli jest komunikatywny, bo wtedy go majster przypilnuje. Z kolei żadna ilość fakultetów nie zrobi z człowieka nauczyciela angielskiego, jeśli nie będzie posiadał odpowiedniego daru do dydaktyki.

Artykuł został przygotowany przy współpracy z Grupa Progres
0 0 votes
Obsługa klient
0 0 votes
Szybkość
0 0 votes
Procedura
0 0 votes
Koszty
0 0 votes
Dostępna kwota
0 0 votes
przyznawalność
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments