EKUZ czy polisa turystyczna – co lepsze na urlop za granicą?

Wielu mieszkańców Ełku planujących urlop za granicą zastanawia się nad wyborem odpowiedniego ubezpieczenia. W tym zakresie do wyboru są dwie podstawowe opcje, a mianowicie Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ) oraz polisa turystyczna.

Czy EKUZ wystarczy na urlop za granicę?

EKUZ jest dokumentem uprawniającym do korzystania z opieki medycznej na preferencyjnych warunkach w krajach należących do Unii Europejskiej oraz w Islandii, Liechtensteinie, Norwegii i Szwajcarii. Kartę może bezpłatnie wyrobić każdy, kto jest zgłoszony do ubezpieczenia w NFZ – od tej zasady jest parę wyjątków, np. nieubezpieczone kobiety w ciąży. Posiadacze karty muszą jednak brać poprawkę na szereg ograniczeń. EKUZ nie działa w prywatnych placówkach służby zdrowia i nie obejmuje wielu świadczeń, np. medycznego transportu do Polski, planowanych wcześniej zabiegów oraz akcji ratowniczych. Niektóre usługi są częściowo odpłatne – wszystko zależy od zasad, na jakich funkcjonuje system opieki zdrowotnej w danym kraju. Stosownych informacji warto zasięgnąć jeszcze przed wyjazdem, co z pewnością pozwoli uniknąć przykrych niespodzianek. Właściciel EKUZ ma takie same prawa i obowiązki jak obywatele państwa, w którym udzielana jest pomoc medyczna. Nie jest to kompleksowe ubezpieczenie. Ełk pod kątem polis turystycznych ma bardzo rozbudowaną ofertę.

 

Polisa na urlop za granicą – dlaczego warto?

W ramach przygotowań do zagranicznych wakacji warto odwiedzić agenta ubezpieczeniowego. Ełk to miasto, gdzie stacjonarne biura ma wielu ubezpieczycieli, np. PZU. Oczywiście nic nie stoi też na przeszkodzie, aby ofert poszukać w internecie. Polisa turystyczna zapewnia znacznie szerszy zakres ochrony niż EKUZ. Przede wszystkim można go dopasować do indywidualnych potrzeb, co w przypadku Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego nie wchodzi w rachubę. W zależności od prywatnych preferencji, celu wyjazdu czy miejsca pobytu można wybrać rozmaite dodatki, jakie proponuje agencja ubezpieczeniowa. Ełk z urozmaiconą ofertą polis turystycznych wychodzi naprzeciw wymaganiom szerokiego grona klientów. W umowie uwzględnić można m.in. ubezpieczenie dla aktywnych (sporty ekstremalne i wysokiego ryzyka), choroby przewlekłe, ubezpieczenie bagażu i sprzętu sportowego, a nawet ochronę mieszkania lub domu na czas wyjazdu. Przy wyborze polisy koniecznie należy zwrócić uwagę na sumy gwarantowane poszczególnych ubezpieczeń, np. koszty leczenia na wczasy na terenie Europy warto ubezpieczyć na co najmniej 30 tys. euro, a pozostałe na minimum 60 tys. euro.

 

0 0 votes
Obsługa klient
0 0 votes
Szybkość
0 0 votes
Procedura
0 0 votes
Koszty
0 0 votes
Dostępna kwota
0 0 votes
przyznawalność
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments