Czy dron przyda się filmowcowi?

Świat filmu z bardzo dużym entuzjazmem przyjął bezzałogowe wielowirnikowce – popularnie nazywane dronami filmującymi.Te urządzenia posiadają wydajne systemy stabilizacji lotu i znajdujących się na ich pokładach zaawansowanych kamer video o dużych rozdzielczościach.

Dlaczego drony stają się tak popularne?

Drony to doskonałe narzędzie do nagrywania wysokiej jakości filmów i robienia niesamowitych ujęć z dużej wysokości.

Średniej klasy drony mają systemy zapobiegające rozbiciu się o przeszkody, dzięki temu nawet w trudnym górskim terenie taki pojazd, może nagrać film promujący np jakiegoś freeraidera lub pokazać piękno przyrody z perspektywy nieosiągalnej w inny sposób, względnie wymagającej znacznych kosztów na wynajem np śmigłowca.

Trzeba tu wymienić sporo cech, które wpływają na coraz większą popularność dronów:

  • relatywnie niska cena;
  • niskie koszty eksploatacji;
  • niska waga;

Komu drony przydają się najbardziej?

Przede wszystkim tym, którzy filmują sportowców ekstremalnych takich jak snowboardzistów, downhillowców, pilotów samolotów akrobacji powietrznej, czy też startujących w wyścigach lotniczych.

Sportowe drony (zwiększona szybkość do ponad 100km/h i zwrotność) bardzo często służą do filmowania zmagań kierowców driftowych. Takie filmy wzbudzają w widzach uderzenie adrenaliny i pokazują możliwości tych bezzałogowców.

Branża filmowa

Drony są genialnym narzędziem dla filmowców dzikiej przyrody, dzięki ich w miarę cichej pracy – oraz niegroźnemu wyglądowi, wiele dzikich zwierząt nie ucieka jak ma to miejsce przy zdjęciach z awionetek czy helikopterów i możemy oglądać ich normalne codzienne zachowanie.

Dokumentaliści również skorzystają z dobrodziejstw latających dronów, ujęcia prostopadle z góry, czy ujęcia izometryczne nadają ich produkcjom nowego znaczenia i uatrakcyjniają film. Przez co zyskuje on na sferze wizualnej i łatwiej jest podkreślić walory merytoryczne takiej produkcji.

Filmowcy fabularni i twórcy reklam również mogą drony wykorzystywać jako bardzo kreatywne narzędzia pracy, dodatkowo znacząco obniżające koszty produkcji.

Reklama

Warto też zaznaczyć, że obecnie powstają dzięki dronom genialne produkcje hyperlapse – połączenie filmu poklatkowego z widocznym ruchem kamery. Te znakomite produkcje świetnie się sprawdzają jako filmy reklamujące miejsca turystyczne czy wręcz pejzaże miejsce z zupełnie nowej perspektywy.

Podsumowanie

Jak widać obecnie drony znajdują zastosowanie, praktycznie w każdej dziedzinie filmu – to sprawia, że te niewielkie w wielu wypadkach autonomiczne, lub po części autonomiczne aparaty latające są bardzo dobrym narzędziami dla filmowców.

Artykuł powstał przy współpracy z MegaDron.pl
0 0 votes
Obsługa klient
0 0 votes
Szybkość
0 0 votes
Procedura
0 0 votes
Koszty
0 0 votes
Dostępna kwota
0 0 votes
przyznawalność
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments