Badania profilaktyczne dla osób dojrzałych. Jakie warto zrobić?

Wiek jest głównym czynnikiem ryzyka w bardzo dużej liczbie chorób, w tym przede wszystkim w tak zwanych chorobach cywilizacyjnych. U osób dwudziestoletnich takich schorzeń jest niewiele. U pięćdziesięciolatków jest ich prawdziwy wysyp, a u osób siedemdziesięcioletnich są powszechne. Pięćdziesiątka to magiczna bariera, która oczywiście została ustalona czysto subiektywnie, co nie zmienia jednak faktu, że właśnie w okolicach tego momentu życia coraz szybciej z każdym miesiącem rośnie ryzyko zachorowania na poważne schorzenia. Schorzenia, które przez kolejne kilka lat mogą nie dawać żadnych objawów aż do objawu ostatecznego – nagłego zgonu lub inwalidztwa. W ich wczesnym wykryciu i tym samym we wczesnym zwalczaniu pomagają bardzo proste badania.

Pomiar ciśnienia krwi

Zmierzenie ciśnienia trwa dosłownie kilka sekund. Można to zrobić za darmo w czasie wizyty u lekarza lub w dobrej aptece, gdzie odpowiednie urządzenia czekają za darmo na pacjentów. Trzeba jedynie chwilę odpocząć przed pomiarem.

Górna wartość ciśnienia powinna mieścić się w granicach 120-139mmHg, a dolna w granicach od 80 do 89mmHg. Przekroczenie tych wartości oznacza problemy z sercem, miażdżycę lub ryzyko udaru. Konieczne są dalsze badania.

Pomiar ciśnienia to badanie proste, nieinwazyjne i zwykle darmowe, więc warto je wykonywać regularnie i jak najczęściej.

Lipogram

Lipogram to badanie określające poziom cholesterolu w naczyniach krwionośnych oraz ogólny stan lipidowy organizmu. Jest to przede wszystkim ocena rozwoju miażdżycy i jej powikłań. Badanie jest proste i polega na pobraniu próbki krwi po 9-12 godzinach bez jedzenia.

U osób, u których stwierdzono obciążenie genetyczne (choroby serca i miażdżycę w rodzinie) lub przy innych badaniach wykazano podwyższony poziom cholesterolu, należy wykonywać badania już od 40 roku życia.

Jeśli nie było nigdy żadnych problemów, pierwsze badanie można zrobić w 50 urodziny. Dobry wynik pozwala nam spać spokojnie przez kolejne 2-3 lata. Wynik zły wymaga zgłoszenia się do lekarza.

Określenie poziomu glukozy

Nadmiar glukozy we krwi oznacza, że organizm nie radzi sobie prawidłowo z metabolizowaniem tej substancji energetycznej. Mamy jednocześnie nadmiar cukru, a komórki głodują. Stan taki nazywa się cukrzycą i jest potencjalnie bardzo niebezpieczny.

Osoby, które mają w rodzinie cukrzyków oraz kobiety, które w czasie ciąży miały cukrzycę ciążową, powinny badać się co roku. Pozostali pacjenci badają się co 2-3 lata. Badanie polega na nakłuciu koniuszka palca i zbadaniu poziomu cukru w specjalnym urządzeniu.

Badanie można zwykle przeprowadzić za kilka złotych w aptekach. Czas badania to kilka sekund, a prawidłowy wynik powinien wynosić być poniżej 90mg/dl.

Kolonoskopia

Badanie wziernikowe jelita grubego ma na celu wczesne wykrycie polipów. U osób bez historii polipów (niekoniecznie raka) w rodzinie wystarczy jedno badanie na 10 lat. U osób obciążonych warto je wykonywać częściej, np. co 5 lat. Badanie kosztuje 300-800 złotych zależnie od tego, czy jest robione w znieczuleniu ogólnym.

Artykuł powstał przy współpracy z zycieseniora.com
0 0 votes
Obsługa klient
0 0 votes
Szybkość
0 0 votes
Procedura
0 0 votes
Koszty
0 0 votes
Dostępna kwota
0 0 votes
przyznawalność
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments