Badania bezpieczeństwa kosmetyków – jak wygląda w praktyce?

Co roku przemysł kosmetyczny wypuszcza na rynek nowe produkty. Teoretycznie wszystkie powinny przejść odpowiednie badania, zanim zostaną dopuszczone do sprzedaży na rynku i udostępnione konsumentom.

Kiedy jesteśmy importerem tego typu produktów, to warto badania wykonać niezależnie, bez względu na zapewnienia samego producenta. Pozwoli nam to uchronić się przed ewentualnymi problemami, związanymi z wprowadzeniem do obrotu handlowego produktu niewłaściwie przebadanego.

Obowiązek badań kosmetyków

Zanim kosmetyki trafią do sieci sklepów, konieczne jest przejście długotrwałej i żmudnej procedury badawczej. Nowe produkty powinny zostać poddane skomplikowanym badaniom o charakterze dermatologicznym, aplikacyjnym, aparaturowym czy też mikrobiologicznym.

Wszystkie te badania mają na celu dobro konsumenta. Złożoność przewidzianych normami badań związana jest z wykluczeniem wszystkich działań niepożądanych i potencjalnych zagrożeń, które mogą towarzyszyć nowym produktom. Sam produkt musi mieć skompletowaną dokumentacje, która jest warunkiem jego zarejestrowania w Krajowym Systemie Informowania o Kosmetykach.

Bez niej wprowadzenie produktu na rynek jest w praktyce nielegalne. Konsument ma bowiem prawo wiedzieć nie tylko czy dany kosmetyk jest bezpieczny dla jego zdrowia, ale też znać wszelkie skutki uboczne, czy samo działanie środka, który stosuje.

Jakie badania należy wykonać?

Same badania są obowiązkowe oraz dobrowolne. Wśród badań obowiązkowych znajdują się te, które regulowane są prawem. Muszą one zostać przeprowadzone na każdym produkcie kosmetycznym, który ma zadeklarowany termin ważności w okresie dłuższym niż trzydzieści miesięcy.

W przypadku producentów badania muszą być przeprowadzane zarówno przed zatwierdzeniem ich receptury, jak i w trakcie produkcji oraz po jej zakończeniu. Ich celem jest określenie czy receptura kosmetyku jest właściwa, odpowiednio skomponowana, nie posiada substancji negatywnie wpływających na skórę i adekwatna do przedstawionych założeń producenta.

Najważniejsze jest jednak zapewnienie konsumenta o pełnym bezpieczeństwie jego zdrowia, przy wykorzystywaniu danego produktu. Do tego celu wykorzystywane są przede wszystkim testy dermatologiczne. Te przeprowadza się na grupie osób testujących. Celem jest wykrycie alergii kontaktowej na róże związki, które mogą znajdować się w kosmetyku.

Samo badanie jest niezwykle proste. Wystarczy umieścić próbkę produktu na dowolnym miejscu na ciele osoby testującej i pozostawić ją tam na czterdzieści osiem godzin. Brak reakcji alergicznej oznacza pozytywny wynik testu. Z kolei badania aplikacyjne wykonuje się w domu u osoby testującej. Ta może po kilkudziesięciu dniach określić wszelkie negatywne oraz pozytywne skutki jego działania.

Dodatkowo uwzględnia się tutaj okoliczności i czynniki zewnętrzne oraz środowiskowe. Najbardziej skomplikowanym badaniem, które przeprowadzane jest już w warunkach laboratoryjnych, jest ocena bezpieczeństwa kosmetyku. Do jej prawidłowego wykonania niezbędne jest wykonanie skomplikowanych testów, które mogą być zrobione tylko w wyspecjalizowanych laboratoriach.

Artykuł powstał we współpracy z hamilton.com.pl
0 0 votes
Obsługa klient
0 0 votes
Szybkość
0 0 votes
Procedura
0 0 votes
Koszty
0 0 votes
Dostępna kwota
0 0 votes
przyznawalność
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments